Uluslararası sermaye hareketleri ve Türkiye
International capital movements and Turkey
- Tez No: 103986
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada ikinci Dünya Savaşı sonrasında Batı ekonomilerinde oluşan tasarruf fazlasının kontrolsüz küresel gezisi ve bunun küresel piyasalara etkisi analiz edilmektedir. Bu gezi,“küreselleşme”nin bir sonucudur. 1970'lerde Bretton Woods sisteminin çökmesinden sonra gelişmiş ve yeni gelişmekte olan ülkeler liberal ekonomi politikalarını kabul etmeye başlamış ve bu durum“küreselleşme miti”ne yol vermiştir. Özellikle 19901ı yıllarda bu sermaye hareketi spekülatif ve kısa vadeli bir kimlik kazanmıştır. Bu hareket yönünü yeni gelişmekte olan ülkelere doğrultmuş, bu ülkelerin potansiyellerinin ötesinde kaynak kullanımına imkan sağlamış, ancak aynı zamanda parasal turbulans dönemlerinde ani çıkışlar yaparak finansal krizlere neden olmuştur. 1990ların ortasındaki Latin Amerika ve 1997 Asya krizi küreselleşmenin“küresel piyasalarda etkinlik”denilen amacını tartışılır hale getirmiştir. Bu hareketin arkasındaki ana neden o dönemlerde gelişmiş ülkelerin piyasalarındaki durgun yapıdır. Kar dürtüsüyle hareket eden özel akımlar gelişen piyasa ülkelerine ve onların yeni doğan piyasalarına hücum etmiştir, resmi akımlar 1990larda önemini kaybederken, dolaysız yatırımlar zaten hiçbir zaman finansal işlemlerin küreselleşmesi ortamının karakteristiklerinden biri olmamıştır. Aynı uluslararası özel akımlar yakın tarihte Türkiye'nin ekonomik istikrar programının çökmesine neden olan finansal krizi tetiklemiştir. Bu program devlet ve halktan büyük özveriler gerektirmiş idi. O zaman hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için oynak olmayan ve güvenli finansal koşullar sağlamak için ne yapılabilir? Geleneksel sermaye yasaklarına geri dönmek neredeyse imkansızdır.“Küreselleşme ağı”tamamen dışında kalınamayacak bir noktaya gelmiştir. Bu çalışmanın sonucu makroekonomik politikaların belirlenmesinde sermaye hareketlerinin bu politikalara verebileceği tepkilerin göz önüne alınması gerektiği ve dikkatli düzenlemelerle daha uzun vadeli, daha az spekülatif yabancı yatırımın ülkeye çekilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
INTERNATIONAL CAPITAL MOVEMENTS AND TURKEY SUMMARY In this study the uncontrolled global journey of surplus accumulated in Western economies as a result of economic recovery after World War II and its effects on global markets are analyzed. This journey is a result of“globalization”. After the collapse of Bretton Woods system in 1970's both the developed and newly developing world started to accept liberal economic policies and this trend gave way to“globalization myth”. Especially in 1990's this capital movement has had a speculative and short term identity. This movement changed its direction towards newly developing countries, helped those countries use resources beyond their potential and at the same time caused financial crises, suddenly exiting the economies during monetary turbulance periods. Mid 1990's Latin America crisis and 1997 Asian crisis made financial globalization's so called“efficiency for world markets”aim discussable. The main reason behind new direction of the movements was stagnant structure of developed world's financial markets at that time. With profit instinct private flows attacked emerging markets countries and their new born financial markets. Official flows lost their importance during 1990's while direct investments has never been a characteristic of globalization of financial transactions. The same international private capital movements triggered recent financial crises which caused the collapse of economic stability programme of Turkey again. That programme had required great effort from government and people. So what should be done in order to create non volatile and safe financial conditions for both local and foreign investors? It is nearly impossible to turn back to traditional ways of capital restrictions.“Globalization network”has come to a point where it is impossible to stay totally out of it. The result of this study underlined the need to take the possible reactions of those capital movements into consideration when ix