Katılarda elektron dinamiği
  1. Tez No: 103988
  2. Yazar: MUSTAFA AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
m ÖZET Bu çalışmada katılarda elektron dinamiği incelenmiştir. Serbest elektronların elektrik ve manyetik alanlardaki davranışları incelenerek, siklotron frekansı ve Hail olayının metalik özellikleri tanımlamada nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Bunu takiben metallerin bir çok özelliklerini açıklayabilen serbest elektron modeli kullanılarak katılardaki elektronların hareketi üzerinde durulmuştur. Kristal potansiyelinin ihmal edilmesi dolayısıyla bu model basitleştirilerek incelenmiştir. Daha sonra elektronların hareketi kristal potansiyeli içinde incelenerek katılarda enerji bandlannın oluşumu açıklanmıştır. Enerji bandlannı hesaplamada kullanılan sıkı bağ elektron yaklaşımının sonuçlarından hareketle kübik kristal yapılarda, iki ve üç-boyutta Brillouin bölgeleri ve Fermi yüzeyleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, the dynamics of electron in solids is reviewed. The behaviours of free electrons in the electric and magnetic fields are presented. The cyclotron frequency and Hall effect are discussed to explain of metallic properties. Then, via the free electron model which can explain many properties of metals, the behaviour of electrons in solids is presented. Because of negligence of crystal potential, this model is simply reviewed. The formation of energy-bands in solids are explained to determine the behaviour of electrons within crystal potential. In cubic crystal structures, two and three dimensional Brillouin zones and Fermi surfaces are investigated via the conclusions of tight-binding approximations which is used in energy-bands calculation.