Katılarda çok elektron etkileşmesi
Many electron interaction in solids
  1. Tez No: 233609
  2. Yazar: SONAY YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Katılarda elektron-elektron etkileşmesi problemi, oldukça eski ve aynı zamanda da ilginç bir konudur. Bu nedenle, katılarda elektron-elektron etkileşmesi problemi günümüze kadar ilgi odağı olmuştur. Elektron-fonon etkileşmesi sonucunda ortaya çıkan polaron problemi de elektron-elektron etkileşmesi problemi gibi, yaklaşık yarım yüzyıldır, katı hal fiziğinin ilgi konusu olmuştur. Polaron problemi, elektron-elektron etkileşmesinin özel bir şekli gibi düşünülebilir.Bu çalışmada; ilk olarak harmonik osilatör ve fononlar üzerinde duruldu. Ardından parçacıklar için ikinci kuantumlanma incelendi. Daha sonra polaron konusuna giriş yapıldı ve katıda polaron oluşumu incelendi. Ardından Fröhlich Hamiltoniyeni türetildi. Son olarak da Gaussyen kuantum noktalarında polaron etkilerinin incelendiği bir örnek sunuldu. Örnekte, öncelikle N-boyutlu Gaussyen potansiyelde hareket eden Bloch kütleli elektronon, frekanslı boyuna optik (LO) fononlarla etkileştiği sistemin Fröhlich Hamiltoniyeni tanımlandı. Burada Feynman birimleri ile çalışıldı. Hesaplamalar Lee-Low-Pines-Huybrechts (LLPH) metodu ile yapıldı. N-boyutta elde edilen sonuçlar iki ve üç boyuta indirgenerek incelendi. Lee-Low-Pines- Huybrechts (LLPH) metodu ile elde edilen sonuçlar, Rayleih-Schrodinger Pertürbasyon teorisi (RSPT) ve Feynman-Haken Path-İntegral metodu (FHPIM) ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The electron-electron interaction in solids is rather an old an interesting subject as well. For this reason, the electron-electron interaction problem in solids has been the focus of attention until today. Like the electron-electron interaction problem, the polaron problem which resuts from electron-phonon interaction also has been an interesting subject of solid state physics for almost half a century. The polaron problem can be considered as a special case of the electron-electron interaction.In this study the harmonic oscilator and phonons were summarized first. Then the second quantization for particles was considered. Later an introduction to the polaron problem was made and then the polaron formation in the solid was considered. Afterword the Fröclich Hamiltonian was derived. Finally an example which deals with the polaron effects in the Gauusian dots was given. In that example the Fröclich Hamiltonian was defined for an electron of Bloch mass m moving in an N- dimensional Gauusian potential and interacting with the longitudinal optical (LO) phonons of frequency.Here the Feynman units were used. The calculations were carried out by Lee-Low-Pines-Huybrechts (LLPH) method.The results that found for N-dimensions were reduced and then anlysed to two and three dimensions. The results obtaied by the Lee-Low-Pines- Huybrechts (LLPH) method were compared with that of the Rayleih-Schrodinger Pertürbasyon theory (RSPT) and the Feynman-Haken Path-İntegral method (FHPIM)