Deniz kazaları ve çatma analizi
Marine casvalties and collision analysis
  1. Tez No: 103994
  2. Yazar: ALİ CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
DENİZ KAZALARI VE ÇATMA ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, deniz kazaları tanımlanmış ve deniz kazalarından çatmanın, tahkikatı ve analizi için mevcut yöntemler incelenmiş ve yeni yöntemler önerilmiştir. Deniz kazalarının sebepleri üzerinde durulmuş ve önlenmesi için öneriler getirilmiştir. Deniz kazaların başlıca nedeninin insan faktörü olduğu göz önüne alınarak, bu konudaki önlemlerinde insana yönelik olması gerektiği ifade edilmiştir. Deniz kazalarım önlemek için insana yönelik yapılabileceklerin en önemlisi de eğitimdir. Uluslararası ve ulusal planların geliştirilmesine değinilmiş ve ayrıca uluslararası ve ulusal hedefler önerilmiştir. Çalışmanın oluşturulmasında Uluslararası Denizcilik örgütünün (IMO) bu konudaki çalışmalarına ve ulusal mevzuatımıza dayanılmıştır. Türk Ticaret Kanunu ve Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü çalışmanın dayandığı ulusal mevzuatın en önemli iki metnini oluşturmaktadır. İyi bir çatma analizi yapabilmek için yeterli ve uygun kanıtların toplanmış olması gerekir. Toplanan kanıtların ve ifadelerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Çatma analizinde temel kriter Çatışmayı Önleme Tüzüğüdür. Her zaman hesaba katılması gereken ise gemilerin sınırlılıkları ve çevresel faktörlerdir. En önemli çevresel faktörler akıntı, rüzgar, sığ ve/veya dar su etkisidir. Kusur paylaşımındaki en önemli ilke ise kusurun sonucun oluşmasında nedensel etkisi olmasıdır. Deniz kazalarından biri olan çatmayı önlemek için köprüüstü takım çalışmasının geliştirilmesi ve modern takım yönetimi sistemlerinin kullanılması faydalı olacaktır. Eğitimin dışında kalan diğer önemli düzenlemeler bayrak devleti ve liman devleti olmanın sorumluluklarım tümüyle yerine getirmektir. Bayrağımızı taşıyan gemilerin güvenli seyretmesi ve denizlerimizin temiz olması için kazaları önlemek, hiç olmazsa azaltmak için her türlü çabayı göstermeliyiz. vm
Özet (Çeviri)
MARINE CASUALTIES AND COLLISION ANALYSIS SUMMARY In this study, the marine casualty has been defined; and existent methods for investigation and analysis of collision, as one of the marine casualty, have been examined; and also new methods are suggested. The causes of casualties are considered and recommendations regarding the prevention have been given. Keeping in mind that the main factor is the human factor within the causes of casualties; hence the prevention also mast be related the human. The best practice to avoid the casualties caused by the human factor is training. The improvement of international and national related existent plans, and also new international and national objectives have been recommended. This study is based on the related workout of the International Maritime Organisation (MO) and the our national legislation.“The Regulations for Preventing Collisions at Sea”and 'Turkish Merchant Act" are two most important texts of the national legislation, where the study is based on. To be able to make a sufficient analysis, collecting suitable and enough evidences is essential. Than the proper evaluation is to be made for all collected evidence. The main criteria for the collision analysis is COLREG. We also have to always consider vessels' limitations and environmental factors. Most important environmental effects are current, wind, shallow and narrow water effects. The most important principle for the fault determination is to consider always the fault mast be the cause of the collision. To prevent the collision which is the one of marine casualty, is to develop bridge team work and modern team management systems. Important arrangement, other than education area to fulfil the responsibilities of being flag state and port state. To ensure ships of our national fleet are safely navigating and to keep our seas clean, we have to provide full effort to prevent, alt least to minimise marine casualties. IX