Katılımlı tasarım yöntemleri ve arama konferansları
- Tez No: 103995
- Danışmanlar: DR. BÜLENT CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri dahil olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve ödev ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve içinde bulunduğumuz çevreden bahsedilmiştir. Katılımlı Tasarım ve rakip yöntemler adlı ikinci bölümde, öncelikle Katılımlı Tasarım detaylarıyla incelenmiştir. İlerleyen kısımlarda, Değişim Mühendisliği ve Sosyo Teknik Sistemler'e değinilmiş ve bu iki yöntem ile Katılımlı Tasarım geniş bir çerçevede karşılaştırılmıştır. Bölüm sonunda Katılımlı Tasarım' ı uygulayan Celgard firması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kendi kendini yöneten organizasyonlar mercek altına alınmıştır. Demokratik ve bürokratik organizasyon tipleri incelenmiştir. Kendi kendini yönetmenin gerekleri sıralanmış ve bu yönetim şeklinde yöneticilerin alması gereken roller belirlenmiştir. Bölüm sonunda, Medical Products Inc.'nin kendi kendini yöneten yapıya geçiş aşaması örnek olarak verilmiştir. Strateji geliştirme prosesinin demokratikleştirilmesi ve Arama Konferansı bölümünde; adından da anlaşılacağı üzere, öncelikle strateji kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Stratejiye ait çeşitli tanımlar verilmiştir. Stratejik yönetimin önemi ve strateji çeşitleri tartışılmıştır. Daha sonra, Arama Konferans'ları; kullanım yerleri, amaçları, katılımcı seçimleri gibi konularla incelenmiştir. Bölüm sonunda, Motorola ve Microsoft'da uygulamaları yapılan Arama Konferans'ları incelenmiştir. Sonuçlar ve tartışma bölümünde ise yapılan çalışmada incelenen konulardan çıkarılan sonuçlar sıralanmıştır. Organizasyonlar için, katılımın her geçen gün artan önemine değinilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consist of five sections including introduction and conclusion. The purpose of the study and the look to the turbulant environment are discussed in the introduction section. Second section is about Participative Desing and other organisational design methods. The participative design is examined in details at the first part of the section. After that part, the other organisational methods, especially reengineering and socio-technical systems, are examined and consequently all the mentioned design methods are compared to each other. The self managing organisations is the third section of the thesis. In the first part of the section, the meaning of self managing is expressed and the organisation types, burocratic and democratic, are examined. Following that part, the roles of the management levels are listed. The process of converting to self managing organisation for Medical Products Inc. is given as an example at the last part of the section. Democratizing the strategy making process and the Search Conferences is the fourth section of the thesis. In the first part of the section, the word“Strategy”is defined and the strategic management is examined in details. The importance and the ways of strategy making are listed. In the following part of the section, the Search Conference is examined in details and two examples of Search Conference, one for Motorola and one for Microsoft, are given. At the conclusion section, there is a general look to the thesis. The ideas and the subjects in the thesis are concluded. The raising importance of the participation is stated.