Alümina esaslı seramiklerin sertlik deneyleri
Hardness testing of alumina based ceramics
- Tez No: 103993
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SABRİ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ALÜMİNA ESASLI SERAMİKLERİN SERTLİK DENEYLERİ ÖZET Seramik üretimi eski çağlardan beri, gerçekleştirilmekte olup, arkeolojik buluntular da seramik ürünlere M.Ö. 6500 yıllarında rastlanabilmektedir. Seramik malzemeler farklı bileşimde kristal ve cam yapılı fazlan içermekte ve genellikle porozite ihtiva etmektedir. Bu farklı yapı bileşenlerinin miktarı ve dağılımları seramik malzemelerin özelliklerini önemi ölçüde etkilemektedir. Alümina, oksit esaslı seramik hammaddelerin arasında tüketimi en fazla olandır. Yüksek sertlik, düşük yoğunluk, ısıssal kararlılık ve korozyona dayanımı gibi üstün özelliklerinin yam sıra düşük maliyeti alümina tüketimini arttırmaktadır. Değişik modifakasyonlarda alüminalar olmasına rağmen, ticari kullanım alanına sahip olan CC-AI2O3' tür. Alümina seramiklerin özelliği içerdikleri alümina miktarının artmasıyla iyileşir. En arzu edilen kullanım %90 ve daha çok alümina içeriğidir. Alümina sertlik değerini etkileyen birçok parametre vardır. Bunların en önemlilerini; yoğunluk, tane çapı, katkılar, ikinci faz ve uygulanan yük olarak sayılabilir. Bu çalışmada malzeme özelliklerini belirlemede önemli bir deney olan Sertlik deneyleri seramikler açısından incelenip, Alümina esaslı numuneler üzerinde sertlik deneyleri yapılarak, en uygun yöntem ve ölçüm koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada malzeme özelliklerini belirlemede önemli bir deney olan Sertlik deneyleri seramikler açısından incelenip, farklı sıcaklıklarda (1350-1450-1550°C) sinterlenmiş alümina esaslı numuneler üzerinde sertlik deneyleri yapılarak, en uygun yöntem ve ölçüm koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada kullanılan alümina esaslı seramiklerin sertlik deneylerinde Vickers sertlik ölçme yöntemi kullanılmış, mikro ve ultramikro sertlik ölçümleri yapılmışlar. Bu testlerin sonunda şu sonuçlara ulaşılmıştır: Deneylerde kullanılan yük aralığında (5gr - lOOOgr) en yüksek sertlik en düşük yükte elde edilmiştir. Artan yükle, genelde sertlikte bir azalma gözlenmiştir. İncelenen numuneler içerisinde genel olarak en düşük yüzey pürüzlülüğüne sahip olan 1450°C'de sinterlenmiş numunelerde daha doğrulukla ölçülen iz görünümü nedeniyle daha düşük standart sapma değerlerinde sertlik sonuçlan alınmıştır. Alümina esaslı seramiklerin incelenen sinterleme sıcaklığı (1350'1450-1550°C) aralığında, sıcaklık arttıkça sertlikleride artmaktadır. İncelenen farklı bileşimlerdeki AI2O3 örneklerde en yüksek sertliğe %95 AI2O3, %2.5 Cr2Û3 ve %2,5 Sepiyolit içeren 4 no'lu (2776Kg/mm2) numune'de rastlanmıştır. En düşük sertliğe sahip olanda %95 A1203, %0,5 CaO, %3,5 Sepiyolit ve %1 Kalsine içeren 2 no'lu (503,1 Kg/mm2) numunedir. u.
Özet (Çeviri)
HARDNESS TESTING OF ALUMINA BASED CERAMICS SUMMARY Ceramics have beeen produced since ancient ages. Archaelogical findings prove that it has been started at B.C. 6500. Ceramic goods which consist of a various compositions of cristal and glass phasess contain porosite generally. This different structure components quantity and dispersion are effected properties of ceramic materials. Alumina is the most consumed oxite based ceramic materials. It has a high hardness, low density, heat stability, resistance to corrosion and low costs which are raised consumed of alumina. Inspite of alumina has a various modifications, a- AI2O3 is the most consumed commercial raw material. Alumina ceramics properties are better with higher amount of alumina. Most recommeded composition is 90% or more alumina. Alumina hardness values are effected by some parameters which are density, grain size, additives, second phase and applied load. In this study, Vickers hardness tests were performed on AI2O3 based ceramic sintered at different temperatures (1350-1450-1550°C) in order to find the most appropriate hardness measuring technique and optimum testing parameters in the hardness measurment of ceramic materials. Microhardnes and ultramicro hardness tests were choosed as hardness measuring techniques with Vickers indenter in a load range of 5g-1000g. As the results of the measurments, it was concluded that the highest hardness was obtained at the lowest applied load (5g). In the applied load range, the measured hardness values decreased with increasing applied load. It was observed that surface roughness influences the hardness measurments and the most accurate measurments were obtained on the specimen that sintered at 1450°C which had the lowest surface roughness, it was also concluded that the highest hardness value (2776kg/mm2) was obtained at the AI2O3 based ceramic containing 95%Aİ203, 2.5% Cr2Ü3 and 2,5% Sepiyolit and the lowest hardness value (503,1 kg/mm2) was obtained at the AI2O3 based ceramic containing 95% AI2O3, 0,5% CaO, 3,5% Sepiyolit and 1% Calcine. XII