Süleymaniye, Kirazlı Mescit Sokak 28 no'lu yapının restorasyon projesi
The Restoration project for number 28 house, at Kirazlı Mescit Street in Süleymaniye
  1. Tez No: 104001
  2. Yazar: FERHAN HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
SÜLEYMANİYE, KİRAZLI MESCİT SOKAK, 28 NO'LU YAPININ RESTORASYON PROJESİ ÖZET İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden sonra önemli bir yerleşim yeri olan ve Süleymaniye Külliyesinin çevresinde yer alan Süleymaniye Mahallesi bugün geçirdiği değişim, yozlaşma, köhneleşme sürecine rağmen günümüze ulaşabilmiş Osmanlı sivil kent mimarisinin örneklerinden biridir. Mahalle bugün İstanbul merkezi iş alanına sığamayan ve buradan taşan işyerlerinin, depo ve imalathanelerin yayıldığı bir geçiş alam ve kente göç sonucu gelen (büyük kısmı marjinal nitelikli) kullanıcıların kente adapte olmak için kullandıkları bir bölgedir. Şehrin sokak dokusu, konutları devamh olarak değişmiştir. Tezin konusunu oluşturan Süleymaniye, Kirazlı Mescit Sokak, 28 kapı sayılı yerdeki ahşap yapı, XIX. Yüzyıl sivil mimari özelliklerini taşımaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; 28 kapı sayılı yerdeki ahşap yapı ile ilgili genel bilgiler verilmesinin ardından, Türk Evinin tanımı yapılmış, XIX. Yüzyılda ki, batılılaşma süreci ve dönemin sosyal yaşamı vurgulanarak, 28 kapı saydı yerdeki yapının içinde yer aldığı Süleymaniye bölgesinin konumu ile ilgili bilgi verilmiş, günümüzdeki durumu irdelenmiştir. İkinci bölümde; Kirazlı Mescit Sokağı hakkında genel bir bilgi verilmesinin ardından yapı mekanlarının ayrıntılı tanımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde; yapının strüktürel özellikleri incelenmiş, yapıda çeşitli nedenlerden ötürü meydana geleci bozulmaların sınıflandırılması ise dördüncü bölümün konusunu oluşturmuştur. Beşinci bölümde; dönemin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak binanın üzerinde bulunan ve özgün durumunu gösteren izlere göre 28 kapı saydı yapı ile ilgili restitüsyon çalışmalarına ayrılmıştır. Altıncı ve son bölüm ise, belirli bir dönemin özelliklerini taşıyan ve yarınlara belgelenerek aktarılması gereken, 28 kapı sayılı yapının yeniden kullanılabilmesi için restorasyon çalışmalarını içermektedir. Öngörülen yeni işlev, kültür merkezi - kütüphane fonksiyonlarıdır. Binanın yenilenmesi aşamasında ahşap sistemin tercih edilmesi, çevre şartları göz önüne alındığında sağlam durumdaki özgün malzemenin (furuş, silme gibi) yeni yapıda laıllanılnıası; cephe, kontur - gabari, plan şemalarına sadık kalınması, yangın merdiveni ilave edilmesi önerilmektedir. Bu bölümün sonunda ise, önerilen işlevler doğrultusunda gerekli «lan çalışmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION PROJECT FOR NUMBER : 28 HOUSE, AT KİRAZLI MESCİT STREET İN SÜLEYMANİYE SUMMARY The first part of the thesis deals with the general information of the house no:28, and the cultural development of Istanbul in the XVTII th. century. Consequently the plan types of the osmanli house, its new architectural arrangements and the social life of houses in Istanbul were described. At last, the first part of the thesis deals with a general description and historical background of Süleymaniye region. In the history of Istanbul, Süleymaniye was an important place. The second part deals with a general description öf Kirazlı Mescit Street and some of its monumental buildings had been described. Also the second part includes a detailed description of the house no: 28. In the third part of the thesis, the structural features of this building was described in detail and into 5 topics which are: Foundations; Floorings; Walls, doors and windows; Upper coverings; Ornamental characteristics. The fourth chapter deals with the deterioration of the building. Today the building has some important problems related with both the structure and the material. As a result of the factors mentioned above, the type of failures can be classified into three topics which consist of: Structural failures; Material failures, Deteriorations of use. The fifth chapter deals with the restitution problems. In the last chapter, the new functions proposed for the building were described and the restoration works required for the new functions also were explained in detail XI