Bina cephe oluşumu ve bina ekonomisi açısından güneş kontrol sistemlerinin irdelenmesi
Study of solar control systems from viewpoint of building front formation and building economy
- Tez No: 104020
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
BİNA CEPHE OLUŞUMU VE BİNA EKONOMİSİ AÇISINDAN GÜNEŞ KONTROL SİSTEMLERİNİN İRDELENMESİ ÖZET Güneş kontrolü binalarda konfor koşullarının sağlanması ve enerji tüketimi üzerinde tasarruf sağlanmasında en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Güneş kontrol sistemleri, iç ve dış gölgeleme önlemleri olarak düşünüldüğünde, yukarıda belirttiğimiz iki sorun için doğru çözümün“ güneşi binaya gelmeden kesmek ”olması dış gölgeleme araçlarının bina cephe oluşumundaki rolü ile bina ekonomisi üzerindeki etkileri araştırmaya değer bir konu alanı oluşturmaktadır. Tez çalışmasının amacı; bu nedenle yapı kabuğu oluşumunda ve bina ekonomisi açısından doğru ve uygun güneş kontrol sistemlerinin tasarlanması gerekliliğinin gösterilmesidir. Mimarların yapı kabuğu tasarımlarında güneş kontrolü etkenini gözönünde bulundurarak gölgeleme araçlarını yapı kabuğunun bir parçası olarak düşünmeleri gerekliliği, tüm dünyada her geçen gün daha çok önem kazanan enerji kaynaklarının doğru kullanılması ve enerji tasarrufunun kaçınılmaz hale gelmesi ile birleşince mimarların çözümü yapı kabuğunda aramaları gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda çalışma; giriş, konunun tanıtılması, problemin belirlenmesi, yapı kabuğunun oluşumunda önemli rol oynayan güneş kontrolü örneklerinin değerlendirildiği örneklemeler bölümü ve sonuçlar olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya genel bir yaklaşımla konunun önemi, tez çalışmasının amaç ve kapsamı açıklanmaktadır. ikinci bölümde; cephe yönlerine bağlı olarak doğru güneş kontrol sisteminin tasarlanabilmesi için güneşin yörüngesel hareketi, bunun sonucu olarak oluşan güneş açıları, güneşin dünyaya etkisiyle yeryüzünde oluşmuş iklim bölgeleri ve sağlanması gereken konfor koşulları tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde; ikinci bölümde belirlenen kriterlere bağlı olarak doğru bir güneş kontrolü sisteminin kurulabilmesi için farklı tipte gölgeleme aracı tasarımları ve nasıl tasarlanacakları belirtilmektedir. Aynı zamanda, güneş kontrolünün bina ekonomisi üzerindeki etkileri ve gölgeleme aracı tasarımlarının bina ekonomisi üzerinde sağlayabileceği tasarruf miktarları nümerik olarak birtakım örneklerle somutlaştırılarak verilmektedir. xııDördüncü bölümde; özellikle yapı kabuğu oluşumunda önemli rol oynayan güneş kontrolü tasarımlarının, doğru performans gösterdiği ve gösteremediği dünya genelinde seçilen bazı örneklerin tanıtılması ile konunun pekişmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise; güneş kontrolü sorununun çözümünde mimari açıdan yaklaşımın gerekliliği ve tez çalışmasında elde edilen sonuçlar irdelenmektedir. xııı
Özet (Çeviri)
STUDY OF SOLAR CONTROL SYSTEMS FROM VIEWPOINT OF BUILDING FRONT FORMATION AND BUILDING ECONOMY SUMMARY Solar control constitutes one of the most important factors for providing comfort conditions in the buildings and also for assuring saving on energy power consumption. When solar control systems are considered as precautions and measures in respect with interior and exterior shading correct solution for above- mentioned two problems constitutes to“cutting sunlight before coming to the building”and to make research about effects on building economy and role of exterior shading means in formation of building front. The aim and purpose of this thesis study is to show requirement of designing of solar control systems correctly and in appropriate manner from viewpoint to building economy and formation of building shell for this reason, when necessity of thinking by architects effect of solar control in design of building shell and taking into consideration shading means as a part of building shell and correct utilisation of energy power resources which gains more imporjtatice fh very passing day and energy saving becoming indispensable are combined then, necessity of searching solution by architect in building shell has emerged out. In this sense, study consists of five sections namely as introduction description of the subject, determination of problem, sampling section where samples of solar control playing an important role in formation of building shell and results. In the first section importance of the subject, purpose and scope of thesis study are explained by general approach to the subject. In the second section, orbit movement of sun and sun angles formed as a result of this movement, climatic regions formed on earth by import and effect of sun on the world and comfort conditions required to be assured are described in order designing correct solar control system as attached to front directions. In the third section, shading means designs in different types and how they will be designed in order to erect correct solar control system as attached to criteria specified in second section. At the same time, saving amounts to be gained on building economy of shading means designs and impact and effects of solar control on building economy are given in concrete form by some samples in numerical manner. In the fourth section, it has been tried to assure support and reinforcement of the subject-matter by description of some samples selected in general over the world where sunlight designs having important role especially in building shell formation show correct performance or do not show correct performance. xivIn the conclusion section, requirement of approach from viewpoint of architecture in solving problems related to sun light control and results obtained from thesis studies are scrutinised and examined. xv