Ankrajların Trakya formasyonunda uygulanması
Anchorage systems in Trakya formation
  1. Tez No: 104026
  2. Yazar: YALÇIN EYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ANKRAJLARLN TRAKYA FORMASYONUNDA UYGULANMASI ÖZET Yerleşimin yoğun olduğu yerlerde yapılması gereken derin kazıların desteklenmesinde, ankraj sistemlerinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Bununla birlikte ankrajlı kazı destek sistemine; uygulanacağı ortama, çevre koşullarına göre detaylı çalışmalar yapıldıktan sonra karar verilmesi önem taşımaktadır. Bu, ankrajlı sistemin verimliliğini doğrudan belirlemektedir. Zemin emsine ve karakteristiklerine göre ankraj sisteminin göstereceği davranışın yeterli yaklaşıklıkta öngörülebilmesi, bazı deneylerin yapılmasıyla mümkündür. Bu deneyler, yabancı şartnamelerde zorunlu hale getirilmiştir. Bu çalışmada yabancı standartlardan Amerikan, İsviçre, İngiliz ve Alman Standartları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu standart, ankraj imalatının sistematik bir kontrol mekanizması içerisinde gerçekleştirilmesi için gerekli prosedürü belirlemiştir. Ülkemizde uygulamadaki durumu ortaya koymak için İstanbul Metrosu İnşaatı kapsamında, Trakya Formasyonu1 nda uygulanan ankrajlar incelenmiş ve bu incelemeden, ankraj uygulamalarının ihtiyaç duyduğu bir standardın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ankrajlı kazı destek sistemlerinin tasarım, yapım ve kontrol aşamalarını belirleyen ve denetleyen böyle bir standardın olmaması uygulamalarda kontrolsüz bir durum oluşturmakta, bunun sonucu olarak da pahalı ve yeterli güvenlikte çalışmayan destek sistemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum pratik uygulamalarla örneklenmiştir. Büyük şehirlerde yapılan derin kazılarda kullanılan bu kazı destek sistemlerinin davranışının belirlenebilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir. Üretim öncesi, üretim ve üretim sonrası deneylerinden oluşan bir kontrol sistemi ile ankraj sistemlerinin davranış eğilimlerinin belirlenmesi yabancı standartlarda ortak noktadır. Bu deneyler XIVışığında, ankraj sisteminin uzama değişimi ve yük değişimi de kontrol edilerek sistemin davranışı daha tutarlı yorumlanabilecektir. Ankrajm tasannu ve imalatı kadar önemli bir başka husus ta kazı destek sisteminin imalatından sonra, zaman içinde deplasmanların kabul edilir sınırlar içinde kalıp kalmadığının yeterli geoteknik ölçüm aparatıyla takip edilmesidir. Bu çalışmada bunun, yeterince iyi tasarlanmamış ya da imal edilmemiş ankraj sistemlerinde göçmeye varmadan önlem alınabilmesi açısından ne kadar önemli olduğu da ortaya konmuştur. XV
Özet (Çeviri)
ANCHORAGE SYSTEMS IN TRAKYA FORMATION SUMMARY In certain places where there is intensive settlement, the application of anchorage systems to support deep excavations is inevitable. However, the structure of the anchoraged excavation support system must be decided according to the application environment and to the result of detailed investigation. The decision process is directly linked with the efficiency of the anchorage system. The performance of the anchorage system which depends on the type of the soil and its characteristics, can be forecasted with high accuracy by conducting some experiments. These experiments are the conditions of tender documents. In this work four foreign standards were analysed. These are American, Switzerland, British and German Standarts. These standards determine the procedure which is required for systematic control mechanism of anchorage production. In order to clear out how anchorage systems are applied in our country, the anchorages which are applied for Trakya Formation were investigated in the scope of Istanbul Metro Construction. The need of a standard for anchorage applications was highligted. The standart which determines the design, construction and control steps of anchoraged excavation support systems is not available in our country. As a result uncontrolled, expensive and non-safe support systems emerge. In this study practical examples for this kind of systems are presented. It is a must to determine the behaviour of support systems for deep excavations in great cities. The control system is a common condition in international standarts which asks creep tests in pre- production, production and after production stages of anchorage systems and shows the tendencies in behaviour. With the help of these tests, the change of elongation and load in anchorage system are controlled and then more reliable evaluation of the system behaviour becomes possible. XVI