Evaluation of computer usage among children at computer workstation mediums
Bilgisayar çalışma ortamlarında çocukların bilgisayar kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 104032
  2. Yazar: F.PINAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
BİLGİSAYAR ÇALIŞMA ORTAMLARINDA ÇOCUKLARIN BİLGİSAYAR KULLANIMININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Günümüzde iletişim teknolojisi yaşamın her alanına girmiş olup, toplumun her kesimini özellikle de çocukları etkilemektedir. Artık, bilgisayar okullarda eğitimin bir parçası olmuştur. Eğitim de çocuklara ve eğitmenlere yardımcı olarak yerini almaktadır. Bilgisayar destekli eğitim, çocukları bugünün dünyasına hazırlayıp onların öğrenme yetilerini geliştirirken, tarafımızdan sorulması gereken soru okullarda mevcut olan bilgisayarla çalışma ortamlarının sağlık koşulları bakımından uygun olup olmayışıdır. Çocuklar, bilgisayar ortamlarında çalışırken farkında olmadan çeşitli yanlış fiziksel duruş özellikleri edinmektedirler. Bu çalışmanın amacı varolan iki bilgisayar çalışma ortamını ergonomik yönlerden karşılaştırıp, bu sistemleri kullanan çocuklarda varolan yanlış fiziksel alışkanlıklar ve karşılaşılan rahatsızlıkları ortaya koyup, çözüm önerileri getirmektir. İkinci bölümde çocukların fiziksel gelişimlerine değinilmiştir. Çalışmada incelenen oniki, onüç ve ondört yaş grubu çocukları olduğu için daha çok bu yaş gruplarının fiziksel özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, konuya eğitim teknolojisi bakış açısı ile değinilmiştir, iletişim teknolojilerinin eğitimdeki yerleri, eğitimi ve çocukları nasıl etkiledikleri, bilgisayar- çocuk etkileşimi konuları üzerinde önemle durulmuştur. Dördüncü bölümde, iş istasyonu, bilgisayar iş istasyonu kavramlarına yer verilip, bilgisayar iş istasyonu kavramı kendisini meydana getiren parçalara ayrılarak irdelenmiştir. Bu tür ortamlarda ergonomik açıdan hangi uygulamaların doğru hangilerinin yanlış olduğuna değinilmiştir. Beşinci bölümde ise, oturma ve klavyede yazı yazma eylemleri incelenmektedir. Bunun nedeni ise, bilgisayarla çalışmanın, bu iki eylem yapılarak gerçekleşmesidir. Bilgisayar karşısında uzun süre oturan ve çalışan bir insanın karşılaştığı fiziksel rahatsızlıklar ve nedenler ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, daha önceki bölümlerdeki tümdengelim yaklaşımı ile anlatılan bilgisayar çalışma ortamı biraz daha özelleştirilmiş ve de çocukların kullandığı bilgisayar iş istasyonları irdelenmiştir. Bu irdelemeler dünyadaki mevcut örnekler temel alınarak yapılmış, bu örneklerin üzerinde bu tür bir çalışma ortamlarında olması gereken ergonomik kriterler ortaya konmuştur. Yedinci bölüm, araştırmanın konusunu ve özünü oluşturan Şişli Terakki Lisesindeki bilgisayar laboratuvarları ve de bu ortamlardaki iş istasyonları üzerinde yapılmış bir vaka çalışmasıdır. Sekizinci bölüm, çalışmanın metodu ve araştırma tekniklerinin irdelendiği ve bulguların yorumlandığı bölümdür. İki ay boyunca okul ortamında, farklı üç yaş grubundan 72 çocuk gözlemlenmiş ve bu çocuklara yapılan anketlerin sonuçları XVIIirdelenerek bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular daha önceki bölümlerdeki bilgilerle sentez edilmiş ve mevcut durum için bir değerlendirme yapılmıştır. Dokuzuncu bölüm, çalışmanın sonuçlarının açıklandığı ve tartışıldığı bölümdür. Anketlerin ve iki ay boyunca okul ortamında gerçekleştirilen gözlemlerin sonuçları bu bölümde görsel bulgularla desteklenerek ayrı ayrı belirtilmiştir. Elde edilen bu bulgular sonucunda, daha önceki kaynak araştırmaları da göz önüne alınarak elde edilen sonuçlar ve çalışmanın işleyişi tartışılmıştır. Söz konusu çalışma ortamında karşılaşılan sorunlara bir kez daha değinilmiş ve çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. XVIII
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF COMPUTER USAGE AMONG CHILDREN AT COMPUTER WORKSTATION MEDIUMS SUMMARY The aim of this study is to find out the needs of a definite group of children using computers at their lessons, the problems they face with in their classrooms and the effect of two different types of computer workstations (CWS) among computer usage. In today's world, schools are computerized rapidly and students become more computer literate as a result of this technological integration to education. Computer lessons become a need for today's education. Computers in today's Turkey are nearly in everywhere including schools. While using computer as an educational tool and becoming computer literate, the conditions of computer usage in every aspect of life are very important. The computer has become the tool that requires sitting activity at the most of our time. For this reason, the requirements of a person working with a computer are very important. Tiny ergonomic defects, incorrect ways of planning and placing equipment may cause serious health problems. Since, the computer has integrated to school environments. Compared to enormous amount of research on the workplace, problems faced by children at school have been largely ignored. The introduction of computers has, moreover, added a new dimension, which probably means more physically constraining work than in the past for the pupils. Great attention has to be paid to children using computers since children with health problems will lead to unhealthy adults. In the second section, concepts of development for school children have been given and the interpretations of experts and researchers have been taken into account. In the third section, educational technology in classroom medium has been examined. Reasons for bringing information technology into school, integrating technology into classroom curriculum are the important points, which have been explained. In the fourth section, CWS concept, requirements for an ergonomic computer workstation are examined. The ergonomic dimensions of a workstation, the level of comfort, the requirements of people working there have been investigated. In the fifth section, posture evaluation in CWS medium is made. Problems in sitting, problems in typing and visual problems have been examined. Evaluation for children has been made. In the sixth section the requirements of CWSs, which are used by children, have been investigated. The help of existing CWS examples tells these requirements. Advantages and disadvantages of these examples are evaluated. In the seventh section, a special case is told. CWS mediums at Şişli Terakki High School are the case subject. These CWSs establish the basis of the study. In the eighth section, a detailed method of the research has been told and the findings have been evaluated. During the research activities, students have been xvobserved directly. A questionnaire has been applied to 72 students working in two different computer laboratories of Şişli Terakki High School. In the ninth section, the results of the questionnaire application and observations are evaluated. The results of the questionnaire and the observations are demonstrated respectively by visual sources. As the result of findings and state-of-art work, the process and the outcomes of this study are discussed. The problems of observed classroom medium are focused on and probable solutions are suggested. XVI