Multi-hazard reliability of electric power transmissionnetworks with spatially correlated components
Elemanları arasında mekansal korelasyon olanelektrik iletim ağlarının çok boyutlu tehlike altındakigüvenirliği
  1. Tez No: 595422
  2. Yazar: UMUT ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DENER AKKAYA, PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İletişim, gaz, su, enerji iletim ve dağıtım ve ulaşım şebekeleri geniş coğrafi alanlara yayılmış bağlaşımlı sistemlerdir. Bu şebekeler güzergahları oluşturan elemanlardan müteşekkildir. Benzer topoğrafya, zemin koşulları ve aynı iklim özelliklerinden kaynaklanan çevresel yüklere maruz kalma nedenleri ile bu elemanların davranışları arasında oluşacak korelasyonun dikkate alınması ve sayısallaştırılması gerekir. Bu nedenle de sistem elemanları arasındaki mesafe ile orantılı mekânsal korelasyon önemli olacaktır. Bu tezin ana amacı, çoklu tehlikeye (sismik yük, buzlanma, rüzgar basıncı, eskime-yıpranma) maruz elektrik iletim sistemlerinin güvenirliğinin, özellikle mekânsal korelasyonun modellenmesi ve sayısallaştırılması üzerinde durularak incelenmesi ve geliştirilecek mekânsal korelasyon modelinin kolayca kullanılabilecek bir formatta olmasıdır. Bu bağlamda, rassal alan kuramının başlıca prensipleri uygulanmıştır ve dalgalanma ölçeği de mekânsal korelasyonun sayısallaştırılmasında kullanılmıştır. Önerilen yöntemin uygulaması gerçek verilere dayanan bir örnek çalışma ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many network systems such as, gas and water pipelines, power transmission and distribution systems, highways and communication systems extend spatially over large geographical regions. Such network systems are composed of interconnected components which form paths. Correlation, resulting from similar topography, soil conditions as well as external loading due to the same environmental factors, between the behaviour of those elements should be taken into consideration and be quantified. In this respect the spatial correlation proportional to the distance amongst the components should be taken into consideration. The main objective of this thesis is to investigate the system reliability of electric power transmission networks under multihazard (seismic load, wind pressure, ice accretion and wear out) conditions by concentrating especially on the modelling and quantification of spatial correlation in a format suitable for the implementation in the evaluation of network reliability. In this respect the main concepts of the random field theory is applied and the scale of fluctuation is also be utilized as a measure of spatial correlation. A case study based on real life data is presented in order to illustrate the implementation of the methods developed in the thesis.