Likit membranlarla teraslarda su yalıtımı
Waterproofing with liquid membranes on the built-lip roofs
- Tez No: 104074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA E. KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Binaların suya karşı yalıtımı, inşaat sektörünün her sahasında ve safhasında gündemde olan önemli bir sorundur. Gerekli yalıtım sisteminin belirlenmesi ve uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi etkili bir su yalıtımı sağlanabilmesi için çok önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğal su yalıtım malzemelerine alternatif olabilecek, daha fazla performans gösteren ve uygulaması daha kolay olan birtakım malzemeler gündeme gelmiştir. Bu tez kapsamında da bu malzemelerden biri olan, sürülerek uygulanan yalıtım sistemlerinden likit membran su yalıtım malzemeleri araştırılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle suyun kullanıcı ve yapı açısından zararlı etkisine ve yapılarda su yalıtımının anlam ve amacına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, suyun hangi kaynaklardan hangi yollarla yapıya geldiği, dördüncü bölümde ise yapıya gelen bu suyun yapı elemanları ve malzemeleri üzerindeki etkisi anlatılmıştır. Daha sonra su yalıtımlarının genel sınıflandırılması yapılmıştır. Binaların suya karşı korunması, toprak altı ve toprak üstü su yalıtımı olarak ayrılarak yalıtım sistemleri ve malzemeleri incelenmiştir. 6. bölümde ise yalıtım sistemleri uygulama şekillerine bağlı olarak, rijit, sürülerek uygulanan ve pestil şeklinde serilerek uygulanan sistemler olarak sınıflandırılarak sistem ve malzemeleri incelenmiştir. 7. bölümde sürülerek uygulanan sistemlerden olan ve daha çok teraslarda kullanılan likit membran su yalıtım malzemeleri ve bunların genel uygulama karakteristikleri incelenmiştir. 8. bölümde de likit membran su yalıtım malzemeleri üzerinde yapılan fiziksel ve mekanik deneyler anlatılmıştır. Deneysel program içinde öncelikle sıvı haldeki malzemeler üzerinde fiziksel deneyler yapılmış, malzemelerin yoğunlukları ve katı madde oranları bulunmuştur. Daha sonra sıvı halde olan bu malzemeler, hazırlanan kalıpların içine fırça ile sürülerek membran şeklinde üretilmiştir. Kürlenen malzemeler kalıplardan sıyrılarak çıkartılıp membran şeklindeki bu malzemelere, sertlik, buhar geçirgenlik, çekme ve eskitme (yüksek sıcaklık ve UV. Işık etkisinde) deneyleri yapılmıştır. Yüksek sıcaklık etkisinde eskitmenin ardından tekrar sertlik, buhar geçirgenlik ve çekme deneyleri yapılarak eskitmenin etkisi incelenmiştir Yapılan deneylerin sonuçlarının değerlendirilmesi ve irdelenmesine 9. bölümde yer verilmiştir. 10. Bölümde de çıkarılan sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır. Eskitme öncesi ve sonrası yapılan sertlik deneyleri sonuçlanna göre, yüksek sıcaklık etkisi sonucu malzemelerin yüzey sertlik değerleri azalmıştır. Çekme deneyi XIsonuçlarına göre elastikiyetleri fazla olan malzemelerin çekme mukavemetleri daha azdır. Kanaviçe kullanılarak üretilen malzemelerin, kaneviçe kullanılmayan malzemelere göre elastikiyetleri daha az, çekme mukavemetleri daha fazladır. Buhar geçirgenlik deneyi sonrası yapılan hesaplamalarda malzemelerin çimento bazlı su yalıtım malzemelerine göre daha yüksek değerde buhar difüzyon direnç faktörlerine (n) sahip oldukları görülmüştür. Eskitme sonrası bu değerlerin daha da arttığı gözlenmiştir. Kanaviçe kullanıldığında buhar difüzyon direnç faktörü değeri Sika serisinde artmış, diğer serilerde(YKS, Köster ve Liquid Plastics) ise azalmıştır. XII
Özet (Çeviri)
Waterproofing has been a very important problem in every stage in the building construction. To define the required izolation systems and select the suitable izoiation materials are very important to achieve an effective waterproofing. As the technology develops, the new materials that are alternative to the natural waterproofing and that can show more performance with easier application, have been produced. In this thesis's content, the liquid waterproofing membrane that is one of these materials and can be applied by brushing, has been researched. To make the subject more understandable, firstly the defects of water for users and the building and also the meaning and the target of the waterproofing have been mentioned. In the third section, from which sources and by which ways the water enters to the building, in the third section the effects of this water to the building components and materials have been explained. Then, the general classification of the waterproofing have been done. The protection of the buildings against water have been studied by dividing the subject as under soil waterproofing and above soil waterproofing with waterproofing systems and materials. In the 6th section, waterproofing systems have been investigated according to their application types; as the systems that are rigid, and applied by brushing and the systems that are applied by spreading over. In the /“”section, the liquid membranes that are applied by brushing and more widely used on the built-up roofs and their characteristics have been explained. In theS* section, the physical and the mechanical experiments on these liquid waterproofing membranes have been explained. In the experimental program, firstly the physical experiments have been done on the liquid formed materials, the densities of the materials and the ratio of solid materials have been found. And then, these liquid formed materials are converted to the membrane forms by applying them in the moulds with brush. Hardness, vapour permeability, tensile and wearing out tests( in the influence of high temperature and UV) have been done on the cured materials that had already been taken from the moulds. After wearing out them in the influence of high temperature, the effect of wearing out has been investigated by repeating the hardness, vapour permeability and tensile experiments. The evaluation and the examination of results of the experiments have been placed in the 9the section. In the 10 th section, the conclusions has been ranged as factors. According to the results of the hardness experiments that have been done before and after wearing out, the hardness values of the surface_decreased related to the effect of high temperature. And according to the results of the tensile experiments, xiiithe tensile strengthes of the materials that have more elasticity, are less. The materials that are produced by using canvas have less elasticity and more tensile strength than the materials produced without using canvas. In the calculations that were done after the vapour permeability experiment, have higher vapour difusion resistance factors were found, compared with the cement based waterproofing materials. After wearing out, increase of these values had been investigated. When canvas had been used, the vapour difusion resistance factor increased in Sika seriesi but decreased in other series. (YKS, Köster and Liquid Plastics). XIV