Konya'da imal edilen bazı kombine ekim makinalarında gübre atıcı sistemlarin iş kalitesinin belirlenmesi
- Tez No: 27840
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KONYA'DA İMAL EDİLEN BAZI KOMBİNE EKÎM MAKÎNALARINDA GÜBRE ATICI SİSTEMLERİN İŞ KALİTESİNİN BELİRLENMESİ Haydar HACISEFERO?ULLARI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1993, Sayfa : Jüri : Prof. Dr. Şinasi YETKİN Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT Yrd. Doç. Dr. Kazım ÇARMAN Konya'da imal edilen üç tip ekim makinası araştırma için seçilmiştir. Bu ekim makinalannda aktif uzunluğu değişebilen ve besleme ağzı kesit alam ayarlanabilen oluklu makaralı ve paletli makaralı sistemler bulunmaktadır. Denemelerde granule yapıdaki triple süper fosfat ve diamonyum fosfat gübreleri kullanılmıştır. Denemeler sonucunda gübre normuna -% 20... 26 oranlarında çalışma konumlan ve - % 14 19 oranlarında da ilerleme hızlan etki etmiştir. Sıralar arası dağılım düzgünlüğünü ifade eden varyasyon katsayısı değerleri % 2.40.... 19.33 arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Ekim makinası, oluklu makara, paletli makara.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION OF WORK QUALITY OF FERTILIZER METERING OF SOME DRILL MACHINE IN KONYA MADE Haydar HACISEFERO?ULLARI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Şinasi YETKİN 1993, Page: 70 Jury : Prof. Dr. Şinasi YETKİN Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT Assoc. Prof. Dr. Kazım CARMAN Three types drill machines which manufactured in Konya were selected for the experiments. Metering device were fluted rollers and palette roller. One of the metering device had changeable active lenght an other one had adjustable gate ope ning. The experiments were carriedout with granule fertilizer which were di- ammonium phosphate and triple super phosphate. As a result of study, working slo pes and forward speeds have affected the application rate in rations of -20% 26% and -14% 19% respectively. The values of coefficion of variation which describes uniformity of row space distribution were found varying from 2.40% to 19.33. KEY WORDS : Drill machine, fluted roller, palette roller. n