Küresel grafitli dökme demirlerin aşınma davranışları
Wear behaviours of ductile irons
  1. Tez No: 104080
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
KÜRESEL GRAFİTTİ DÖKME DEMİRLERİN AŞINMA DAVRANIŞLARI ÖZET Küresel grafıtli dökme demirler, çeliğin mekanik özelliklerine ve dökme demirin üretim özelliklerine sahip yeni bir dökme demir grubu olarak tanımlanmıştır. Yalnızca 1940'lann sonlarından itibaren tanınmasına rağmen küresel grafıtli dökme demirler, yüksek mukavemet ve tokluk ile mükemmel dökülebüirliklerinin yamsıra yüksek korozyon ve aşınma direnci, düşük üretim maliyeti, yüksek işlenebilirlik ve sönümleme kabiliyetleri nedeniyle kullanım alanlarım her geçen gün biraz daha genişletmişlerdir. Günümüzde, küresel grafıtli dökme demirler, özellikle otomotiv endüstrisinde krank milleri, vites dişlileri, egsoz sistemleri ve motor bağlantı çubukları gibi birçok parçada başarıyla kullanılmaktadırlar. Küresel grafıtli dökme demirlerin mekanik özelliklerini arttırmak amacıyla yapılan çalışmalarda, ostemperleme ısıl işlemi ile, küresel grafıtli dökme demirlere beynitik bir mikroyapı kazandırılmış ve küresel grafıtli dökme demirlere göre çok daha yüksek mukavemet, süneklik ve tokluk ile birlikte daha üstün aşınma ve yorulma direnci gösteren ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demirler elde edilmiştir. Yüksek mekanik özelliklerinden dolayı ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demirler, başta otomotiv dişlileri olmak üzere, iş maldnelerinin kepçe ve paletleri, trenlerin krank milleri ve fren pabuçları, soğutma kompresörleri ve petrol ekipmanları gibi birçok uygulamada kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, ferritik-perlitik mikroyapıya sahip döküm halindeki ve beynitik mikroyapıya sahip ostemperlenmiş durumdaki küresel grafitli dökme demirlerin metal-abrasiv ve metal-metal aşınma davranışları incelenmiştir. Oda sıcaklığında yapılan metal-metal aşınma deneyleri, M2 kalite takım çeliği üzerinde, oda sıcaklığı ve yüksek sıcaklıklarda (İSO ve 250 °C) yapılan metal-abrasiv aşınma deneyleri ise 125 um boyutundaki AI2O3 abrasiv bantlar Üzerinde gerçekleştirilmiştir. Metal-metal aşınma deneyleri, ortamın nem miktarının artmasıyla aşınma dirençlerinin arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, küresel grafitli dökme demirlerin sertlik ve grafit hacim oranlarının da metal-metal aşınmasında etkili birer parametre oldukları, en üstün aşınma direncinin sertlik ve grafit hacim oranının en yüksek olduğu şartlarda elde edildiği belirlenmiştir. Metal-abrasiv aşınma deneylerinde ise, küresel grafitli dökme demirlerin sertliklerinin artmasıyla aşınma direncinin de arttığı bulunmuştur. Yüksek sıcaklıklarda yapılan metal-abrasiv aşınma deneylerinde genel olarak metal- abrasiv aşınma direnci, sertliğin artmasıyla artarken, deney sıcaklığının artmasıyla düşmektedir. Döküm halinde incelenen küresel grafitli dökme demirlerin metal- abrasiv aşınma davranışlarına sıcaklığın etkisinin çok belirgin olmamasına karşın, ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerde sıcaklığın artması ile aşınma direnci belirgin bir şekilde düşmüştür. XII
Özet (Çeviri)
WEAR BEHAVIOURS OF DUCTILE IRONS SUMMARY Ductile irons are a relatively new group of cast irons, which combine the mechanical properties of steel with the fabrication properties of cast irons. Although ductile irons have been known since the late 1940's, besides having high strength, toughness and castability, their high corrosion and wear resistance, low cost, high machinability and damping characteristics are continuously increasing their applications. Today ductile irons are succesfully used in the automotive industry as crankshafts, gears, exhaust systems and engine connecting rods. In studies aimed on increasing the mechanical properties of ductile iron, the bainitic microstructure formed in the ductile irons by austempering heat treatment has increased their wear and fatigue resistance along with their high strength, ductility and toughness. Due to the their superior mechanical properties austempered ductile irons are used especially in automotive gears, construction machines and equipment, train parts as crankshafts and disc brake calipers, compressors and oilfield equipment. In this study, metal-abrasive and metal-metal wear behaviour of ferritic-pearlitic as- cast and bainitic austempered ductile irons were investigated. Metal-metal wear tests were performed at ambient temperatures against a M2 quality tool steel disc without lubricant. Metal-abrasive wear tests were conducted on 125um Aİ2O3 abrasive bands at ambient and high temperatures (150 and 250 °C). The metal-metal wear tests revealed that the wear resistance increased with increasing humidity. However, the hardness and graphite volume fractions were also found to have a strong influence on the wear resistance, with the highest wear resistance being obtained highest hardness and graphite volume fraction. On the other hand, metal-abrasive wear tests revealed that the wear resistance increased with increasing hardness. At high temperatures, abrasive wear resistance increased with increasing hardness and decreased with increasing temperature. The effect of temperature on the wear resistance of ductile iron was negligible at as-cast conditions, while was noticeable at austempered conditions which wear resistance decreased significantly with increasing temperature. xiu