Atkı ipliği özellikleri, sıklık ve örgü tipinin kumaş mekanik özellikleri üzerine etkisi
The Effect of weft yarn properties, weft density and weave type on mechanical properties of a woven fabric
- Tez No: 104085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Globalleşmenin birçok avantajının yanısıra her iş kolunda rekabet büyümüş ve her alanda hep daha iyi olmanın uğraşı artmıştır. Bütün bu çabalar hep müşteri memnuniyetine yönelik olmuştur. Tekstil sektöründe de müşterilerin talepleri hızla değişmekte ve gelişmektedir. Tekstil malzemesi ile ilgili olarak müşterilerin en büyük beklentilerinden biri malzemeyi uzun süre ve ilk günkü özelliklerini yitirmeden kullanabilmektir. Tekstil mazlemelerinde bu talebi en yakından ilgilendiren başlıca parametre malzemenin mukavemetidir. Bu çalışmada çeşitli parametreler ile pamuklu malzemenin mukavemet değerlerinin nasıl değiştiği izlenmeye çalışılmış ve bu parametrelerden atkı sıklığı ile yırtılma ve kopma mukavemeti arasında modeller oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda 72 farklı konstrüksiyonda numuneler oluşturulmuş ve testler bu numuneler üzerinde yapılmıştır. Çözgü ipliği tipi ve çözgü sıklığı sabit, atkı sıklığı, atkı ipliği tipi ve örgü şekli değişik olan bu numunelerde atkı yönündeki yırtılma ve kopma mukavemeti incelenmiş, atkı sıklığı-yırtılma mukavemeti, atkı sıklığı-kopma mukavemeti ve yırtılma mukavemeti-kopma mukavemeti değişimleri için regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde atkı sıklığı ile kopma mukavemetinin aym yönlü ve pozitif bir ilişkiye sahip olduğu, yırtılma mukavemetinin ise malzemenin örgü şekline ve iplik tipine bağlı olarak farklı davranışlar gösterdiği gözlenmiştir. Yırtılma mukavemeti ile kopma mukavemeti arasındaki ilişki aym yönlü olmakla birlikte ilişkinin kuvveti çok yüksek değildir. Kullanılan iplik inceldikçe atkı yönünde hem yırtılma hem de kopma mukavemetinin düştüğü görülmüştür. vııı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF WEFT YARN PROPERTIES, WEFT DENSITY AND WEAVE TYPE ON MECHANICAL PROPERTIES OF A WOVEN FABRIC SUMMARY Beneath the advantages of globallisaton the competion in each kind of business has increased and the effort to be better has been rised. The customer demands are changing and developping everyday also in textile sector. One of the most important demand of customers is to be able to use the material for a long time and with its first day properties. To satisfy this demand the main parameter is the strength of material. In this study it has been aimed to observe the changing of material strenth by different parameters and to create models between wet density, tearing and tensile strength parameters. For this purpose 72 samples has been woven which has different construction strucure and the test has been done with these samples. Warp type and warp density has been kept same for this samples while changing the weft type, weft density and weave structure. Tearing and tensile strength in weft direction has been observed and regression analysis has been done for weft density-tearing strength, weft density- tensile strength, tearing strength-tensile strength relations. According to the results it was detremined that the tensile strenth increases as the weft density increases. Tearing strength-weft density relation changes due to the weave structure and weft type. Relation between tearing and tensile strength is pozitive but relation is not that strong. As the weft yarn gets finer both tearing and tensile strength in weft direction decraeses. IX