Menhaden balık yağından enzimatik hidroliz ile polidoymamış yağ asitlerinin zenginleştirilmesi
Enrichment of polyunsatured fatty acids by enzymatic hydrolysis of menhaden fish oil
  1. Tez No: 104084
  2. Yazar: AYŞE NUR ERTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
MENHADEN BALIK YAĞINDAN ENZIMATİK HİDROLİZ İLE POLİDOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ ÖZET Uzun zincirli n-3 polidoymamış yağ asitleri, özellikle eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) gıda ve farmasötik alanda kullanımı açısından artan bir ilgiye sahiptir. Balık yağlarının kompleks yapısından dolayı, polidoymamış yağ asitlerini ve türevlerini yüksek saflıkta konvansiyonel tekniklerle kolayca hazırlamak mümkün değildir. Bu nedenle, tüm dünyada bu amaçla yürütülmüş çalışmalarda enzimatik reaksiyonlar ön sırayı almakta ve değişik enzimler kullanılarak balık yağlarından polidoymamış yağ asitlerince zengin ürünler elde edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, daha önce bu amaçla kullanılmamış Lipoyzme TL İM (1,3-spesifik Aspergillus oryzae) lipazı ile menhaden balık yağından enzimatik hidroliz yöntemiyle özellikle Dokosahekzaenoik ve Eikosapentaenoik asitlerince zengin ürün eldesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, menhaden balık yağının tampon çözelti ve çözücü ortamındaki hidroliz reaksiyonu sistematik olarak incelenmiş ve hidroliz reaksiyonunu etkileyen sıcaklık, pH, lipaz konsantrasyonu ve reaksiyon süresi gibi proses parametreleri optimize edilmiştir. Menhaden yağının Lipozyme TL İM enzimi ile sulu ortamdaki hidrolizinde optimum koşullar pH 7, 40 °C, 6 saat, enzim miktarı 260 U/gyag olarak saptanmıştır. Optimum koşullarda yürütülen hidroliz sonucunda, elde edilen TG (Trigliserid) ve DG (Digliserid) fraksiyonlarında polidoymamış yağ asitlerinin orijinal balık yağına göre sırasıyla 1.13 ve 1.26 kat zenginleşme olduğu, özellikle DHA in aynı fraksiyonlarda sırasıyla 1.35 ve 1.82 kat konsantre hale geçtiği belirlenmiştir. Benzer şekilde, hekzan ve toluen ortamında da reaksiyon ürününde polidoymamış asitlerin zenginleştirilebileceği tespit edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ENRICHMENT OF POLYUNSATURATED FATTY ACIDS BY ENZYMATIC HYDROLYSIS OF MENHADEN FISH OIL SUMMARY The n-3 series of long chain polyunsaturated fatty acids, especially eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid, has been receiving an increasing attention for food and pharmaceutical uses. Because of the complexity of fish oils, polyunsaturated fatty acids and/or their derivatives are not easily prepared as highly purified form by any conventional methods. Therefore, enzymatic reactions have taken the first rank in all studies performed with this purpose in the world and several studies have been carried out with the aim of preparing polyunsaturated fatty acids - enriched products from fish oils using different enzymes. In this study, the production of glycerides enriched in particularly Docosahexaenoic and Eicosapentaenoic acids was aimed by the enzymatic hydrolysis of menhaden fish oil with Lipozyme TL IM (1,3-spesific of Aspergillus oryzae). For this purpose, the hydrolysis reaction of menhaden oil was systemically investigated and the process parameters, such as temperature, pH, concentration of lipase and reaction time were optimized. The optimal conditions of the hydrolysis of menhaden oil with Lipoyzme TL IM in aqueous solution were established as pH 7, 40 °C, 6 h, and enzyme concentration of 260 U/gyag. At optimal conditions, it was determined that the polyunsaturated fatty acids were enriched in TG (Triglyceride) and DG (Diglyceride) fractions of the rection mixture 1.13 and 1.26 times more than that in the original menhaden oil, respectively and particularly DHA was concentrated in the same fractions 1.35 and 1.82 times more than that in the original menhaden oil, respectively. Similarly, it was shown that the polyunsaturated fatty acids could be enriched in the reaction products both in hexane and toluene mediums. xn