Synthesis of block copolymers by conbination of photoinduced and atom transfer radical polymerization routes
Fotopolimerizasyon ve atom transfer radikal polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesi ile bloke kopolimer eldesi
  1. Tez No: 104124
  2. Yazar: İREM EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI, DOÇ. DR. ERSİN SERHATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
FOTOPOLİMERİZASYON VE ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYON YÖNTEMLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ İLE BLOK KOPOLİMER SENTEZİ ÖZET Bu çalışmada; fotopolimerizasyon ve atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) yöntemleri kullanılarak metil metakrilat (MMA) ve stiren (St) kopolimerleri sentezlenmiştir. ATRP 'de makrobaşlatıcı olarak kullanılan -Br uç gruplu polimetilmetakrilatlann (PMMA) sentezi 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, farklı konsantrasyonlarda N,N-Dimemylethanolamine (DMEA) ve benzofenon başlatıcı sistemi kullanılarak farklı molekül ağırlıklarına sahip -OH uç gruplu PMMA sentezlenmiştir. İkinci aşamada ise, bu -OH fonksiyonel grubuna sahip polimerler 2- bromopropionil bromür ile trietilamin varlığmda esterleştirilerek -Br uç gruplu PMMA elde edilmiştir. Sentezlenen bu -Br uç gruplu polimerler, St'nin atom transfer radical polimerizasyonunda CuBr/2,2'-bipiridin katalizörleri eşliğinde makrobaşlatıcı olarak kullanılmıştır. Deneyler neticesinde, GPC ve 'H-NMR sonuçlarına dayanarak kopolimerler elde edildiği ispatlanmıştır. Ayrıca GPC ve 'H-NMR sonuçlarından hesaplanan kopolimer bileşim değerlerinin birbirine yakınlığı, hedeflenen polimerlerin başarıyla sentezlendiğini desteklemiştir. Teorik olarak hesaplanan molekül ağırlıklarının deney sonuçlan ile uyumluluğu, polimerizasyon esnasında yapılan kinetik çalışma ve dar polidispersiteye sahip kopolimerlerin elde edilmesi çalışmalarımızda yaşayan/kontrollü polimerizasyonun yürüdüğünü göstermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMERS BY PHOTOINDUCED AND ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION ROUTES SUMMARY Block copolymers of methyl methacrylate (MMA) and styrene (St) were synthesized by combining photopolymerization and atom transfer radical polymerization (ATRP) methods. The bromine ended poly(methyl methacryalate) (PMMA) which was then used as initiating system in ATRP was synthesized in two steps. In the first step; the MMA was photopolymerized in the presence of N,N-Dimethylethanolamine (DMEA) and benzophenone as an initiating system and the polymers containing final -OH groups, capable to participate in esterification reactions, were obtained. In the second step; these -OH functionalized polymers were esterified by 2-bromopropionyl bromide in the presence of triethylamine and bromine ended PMMA was synthesized. The bromine functionalized polymers were used as initiators in ATRP of St carried out in bulk in conjuction with CuBr/2,2'-bipyridine as catalytic system providing block copolymers with a narrow polydispersity. The unimodal shapes of the traces obtained at GPC and the ' H-NMR spectrum prove that the copolymers were obtained. Almost the same values for copolymer compositions were obtained again from GPC and the 'H-NMR analyses. The good correlation between determined molecular weight with the calculated one, as well as the kinetic study indicates a fully controlled/living radical polymerization with obtaining block copolymers with narrow polydispersity. vni