Kesintili ve sürekli çalışmanın buzdolabı performansı üzerindeki etkileri
The effects of on loff and continous operation on the performance of refrigerators
- Tez No: 104127
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER DERBENTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
KESİNTİLİ VE SÜREKLİ ÇALIŞMANIN BUZDOLABI PERFORMANSI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Büyük bir hızla gelişen teknoloji, insanlığı azalan enerji kaynaklan ve küresel ısınma gibi problemlerle beraber 21. yüzyıla taşımıştır. Çevresel duyarlılık ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması, endüstrinin her alanında rekabet unsuru olarak öne çıkarken, artan çevre duyarlılığının soğutma endüstrisindeki en çarpıcı yansıması, CFC içeren soğutkanların kullanımının yasaklanması olmuştur. Ar-Ge çalışmaları çevre dostu soğutkanlar kullanan, enerji verimliliği yüksek sistemlerin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşmıştır. Buzdolaplarının enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar arasında, değişken kapasiteli kompresör (VCC) kullanımı üzerindeki çalışmalar giderek artmıştır. Elektronik alanındaki gelişmeler sonucunda, değişken kapasiteli kompresörlerde kullanılan elektronik ekipmanların fiyatının azalması değişken kapasiteli kompresörlere olan ilgiyi arttırmaktadır. Değişken kapasiteli kompresör uygulaması sonucunda elde edilen enerji tasarrufu, kısmen değişken kapasiteli kompresörlerde kullanılan yüksek verimli elektrik motorlarından, kısmen de değişken kapasiteli kompresör uygulamasıyla kesintili çalışmadan sürekli çalışmaya geçildiği zamanki termodinamik prosesten kaynaklanmaktadır. Değişken kapasiteli kompresör uygulamalarında, enerji tasarrufunu arttıracak şekilde doğru kontrol stratejilerinin geliştirilebilmesi için kesintili çalışmadan kaynaklanan kayıpların termodinamik açıdan detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, kesintili çalışmadan sürekli çalışmaya geçildiğinde elde edilecek termodinamik kazancın belirlenebilmesi için, verimi aynı olan elektrik motorlarıyla tahrik edilen dört farklı kompresörün kullanıldığı derin dondurucuların performansı deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan ilk deneylerden sonra, kesintili çalışmada durma ve çalışma zamanının sistem performansına olan etkisi, ikinci grup deneylerle değerlendirilmiştir. Deneyler, ISO standartlarının öngördüğü şekilde sıcaklık ve nemin kontrol altında tutulduğu ısı odalarında yapılmıştır. Çalışmanın teorik kısmı dahilinde, birinci grup deneylerden elde edilen veriler kullanılarak, kesintili çalışmadan sürekli çalışmaya geçildiğinde elde edilen kazancın termodinamik nedenleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen enerji kazançlarına göre, sürekli çalışmadaki termodinamik prosesin ev tipi buzdolaplarının enerji tüketimlerinin azaltılmasında önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ON/OFF AND CONTINOUS OPERATION ON THE PERFORMANCE OF REFRIGERATORS SUMMARY The humanity faced 21st century with rapid developments in technology, but also together with the running out energy sources and global warming problem. The public concern regarding the environmental situation and the efficient usage of energy sources has caused a competition in different fields of industry. The most remarkable reaction in the refrigeration industry has been the ban of CFC refrigerants containing chloride. The research activities focus on developing energy efficient systems using environmental benign refrigerants. Studies on variable capacity compressor (VCC) applications have gradually increased among various research activities in order to reduce energy consumption of refrigerators. As a result of developments in electronics, declining prices of the electronic equipments used in variable capacity compressors has been a reason for this interest. The energy saving potential of the refrigerators with variable capacity compressors is partly due to the high efficiency of electric motors used in VCC's and partly due to the better themodynamic process in continous operation. In order to develop the right control strategies and to get the most of this potential, the process inefficiencies in conventional on/off operation must be investigated in detail. In this study, for determining the energy saving potential due to the thermodynamic process in continous operation, performance of freezers equipped with four different compressors driven by electric motors with same efficiency have been experimentally investigated. The effect of the on/off cycle length on the system performance have been experimentally investigated with a second group of experiments. Experiments have been carried out in a climate chamber where temperature and humidity of the air are controlled regarding ISO test conditions. The thermodynamic reasons of the energy saving in continous operation compared to on/off operation have been theoretically investigated using the data obtained from the first group of experiments. According to the energy savings obtained within this study, it's concluded that the thermodynamic process in the continous operation is an important factor on reducing the energy consumption of domestic refrigerators. XI