Kaynaklı bağlantıların ultrasonik ve radyografik muayene metodları ile karşılaştırmalı analizi
Comparison analysis of ultrasonic and radiographic test methods for welding faults
- Tez No: 104135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
KAYNAKLI BAĞLANTILARIN ULTRASONIK VE RADYOGRAFİK MUAYENELERİNİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ÖZET Bu çalışmanın amacı aynı deney numuneleri üzerinde tahribatsız muayene yöntemlerinden en yaygın kullanım alanına sahip ultrasomk ve radyografik test metotlarının uygulanarak bulunacak kaynaknaklı bağlantı hatalarının tespit edilmesi, avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak mukayesesinden ibarettir. Birinci bölümde ilerleyen teknolojik ve gelişen endüstunyel süreçler göz önünde bulundurularak, muayene edilecek parçalara herhangi bir zarar vermeden tahribatsız muayenenin gerekliliğini ve gelişimini etkileyen faktörleri izah edmektedir. İkinci bölümde değişik tahribatsız muayene yöntemlerinin tarifi,kullanıldığı alanlar ve karşılaştırılmalarını anlatmaktadır. Üçüncü bölümde kaynak terminolojisi, kaynağın tanımı,üstünlükleri ve sınıflandırılması anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde kaynak hataları ve kaynak hatalarını doğuran sebepleri içermektedir. Beşinci bölümde ultrasonik muayene yöntemleri,uygulama alanları ve deneylerin yapılışı anlatılmaktadır. Altıncı bölümde radyografik muayene yöntemleri,uygulama alanlan,deneylerin yapılışı ve kullanılan cihazlar tarifinden ibarettir. Yedinci bölümde üç farklı kaynak bağlantılı parça numunesi üzerinde önce radyografik muayeneler yapılmış,elde edilen filmlerde hata çeşitleri tespit edilmiştir.Aynı kaynaklı parçalara daha sonra ultrasonik muayene yöntemleri uygulanmış ve sonuçlar birbirleriyle mukayese edilmişlerdir. Sonuç olarak her iki yönteminde avantajları ve dezavantajları olmasına karşın sanayide kullanım yerlerine göre ayrı ayrı veya bazen birlikte kullanılma gerekliliği görülmektedir. XI
Özet (Çeviri)
COMPARISON ANALYSIS OF ULTRASONIC AND RADIOGRAPIC TEST METHODS FOR WELDING FAULTS SUMMARY The aim of the study can be summarised as; a comparison of the effectiveness of the most widely used non-destructive analysis techniques for determination of the welding faults. These tests, namely ultrasonic and radiographic tests, are applied to welded materials in order to determine the welding faults. In the first chapter, the need of the non-destructive techniques, which is put forward in parallel with the recent technological development and industrial process, is discussed in deep. In the second chapter, all available non-destructive techniques are described with consideration of applications. In addition these techniques are theoretically compared. In the third chapter, general information on welding terminology is provided taking into account classes and usage. In the fourth chapter, types of welding faults and sources of the faults are discussed. In the fifth and sixth chapters, the scope, applications and necessary equipments of ultrasound and radio-graphical testing techniques are summarised with consideration of real life applications. In the seventh chapter, the application of the techniques on three different welded structures is described. The results from both methods are provided. Consequently, extensive analyses are carried out for the comparison of the methods. Lastly, the conclusions are drawn from available results and the comparisons in the eight chapter. It is concluded that both techniques have their own advantages and disadvantages. Therefore it is advised that they could be used mutually when necessary. Xll