Otomotiv sanayiinde kullanılan direnç nokta kaynak uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar
Implementations and concerns of the resistance spot welding in automotive
  1. Tez No: 104136
  2. Yazar: MURAT AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
OTOMOTİV SANAYİİNDE KULLANILAN DİRENÇ NOKTA KAYNAK UYGULAMALARI VE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER ÖZET“Otomotiv Sanayiinde Kullanılan Direnç Nokta Kaynak Uygulamaları Ve Karşılaşılan Problemler”başlıklı bu çalışmada ilk olarak direnç nokta kaynağının prensibi, kullanılan teçhizat, kaynak kalitesini etkileyen parametreler, kaynak kalitesinin kontrolünde kullanılan deneyler tanıtılmış, daha sonra direnç nokta kaynağının otomotiv sanayiindeki uygulamaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılan ultrasonik kaynak testinidördüncü bölümde Ford Otosan fabrikasındaki uygulamalar incelenmiştir Beşinci bölümde direnç nokta kaynak sonuçlarını iyileştirmek için yapılan çalışmalar anlatılmıştır Son bölümde ise sonuçlar yorumlanmıştır. İlk bölümde çalışmayı tanıtıcı bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde, direnç nokta kaynağı detaylıca ele alınarak, bu kaynak metodunun prensibi, kullanılan teçhizat, kaynak çevrimleri, direkt ve seri kaynak düzenlemeleri, direnç nokta kaynağının uygulama alanları, avantajları ve sınırlamaları, kaynak çekirdeğinin oluşumu, direnç nokta kaynağını etkileyen parametreler, direnç nokta kaynağı için istenmeyen yüzey koşulları, kaynak programları ve kaynak kalitesinin belirlenmesinde kullanılan deneyler tanıtılmıştır Bu bölümde ayrıca otomotiv sanayiinde direnç nokta kaynağı uygulamaları ve kullanılan direnç nokta kaynak makinaları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılan ultrasonik kaynak testi konu edilmiştir Bu bölümde ultrasonik kaynağın teorik anlatımının yanında ultrasonik kaynak testinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve ultrasonik alet kontrollerinin ayarlarının nasıl yapılması gerektiği konularınada açıklık getirilmiştir. Dördüncü bölümde ülkemizde otomotiv sanayiinin öncü kuruluşlarından olan Ford Otosan fabrikasını referans kuaıluş olarak kabul ederek, otomotiv sanayiinde ki direnç nokta kaynağı uygulamalarını, kalitedeki standardı yakalamak için kurulan sistemi ve yapılan araştırmaları inceleyeceğiz. Beşinci Bölümde otomobil parçalarının kaynak bağlantılarından beklenen özellikleri sağlamak ve üretkenliği arttırmak için yapılan çalışmalar ele alınmıştır Sonuç kısmında da tüm bu bölümlerin değerlendirmesi yapılarak elde edilen sonuçlar yorumlanarak tartışılmıştır XII
Özet (Çeviri)
IMPLEMENTATIONS AND CONCERNS OF THE RESISTANCE SPOT WELDING IN AUTOMOTIVE INDUSTRY SUMMARY Tn this study titled“Implementations and Concerns Of The Resistance Spot Welding in Automotive Industry”, after a brief introduction, the principle of resistance spot welding, weld equipment, parameters affecting the weld quality, tests that are used to measure the mechanical properties of spot welds are explained. After these introductory explanations, applications of resistance spot welding in automotive industry and different types of resistance spot welding machines are presented In the next chapter. Ultrasonic Test for resistance spot welding are explained and finally, results are discussed. After the work is introduced briefly in the first chapter, principles of resistance and resistance spot welding, equipment for this welding method, resistance spot welding cycles, arrangements for direct and series welding, applications, advantages and limitations of this type of welding, growth of weld nugget, factors affecting resistance spot welding, unsatisfactory surface conditions, welding schedules and tests used to determine the weld quality are presented in the second chapter Implementation of the resistance spot weiding in the automotive industry and the types of resistance spot welding machines are also introduced in this chapter. In the third chapter, Ultrasonic Test for the resistance spot welding are introduced. Ultrasonic test's advantages and limitations of the ultrasonic test and how we can make calibration tools of the ultrasonic welding test are explained. In the fourth chapter, Implementations, control tests and procedure of the resistance spot welding are reviewed for the Ford Otosan Motor Company in Istanbul In the Next Chapter, resistance spot welding tests and experiments to provide relation properties are explained. In this chapter. We determined concerns of spot welding and the results of implementations of the spot welding are discussed Xlll