Donatılı yığma tasarımı
Design of reinforced masonry structure
  1. Tez No: 104158
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜKGÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yığma bina, özellikle kırsal alanda daha fazla olmak üzere çok sık uygulanan bir yapı türüdür. Bunun en önemli nedenleri ekonomik olmaları, yığma bina inşasının kolaylığı ve yerel malzeme ile inşa edilebilmeleridir. Bu avantajlarına karşın, kullanılan malzemenin çeşitliği ve bu malzeme özelliklerinin de bölgelere göre çok farklılıklar göstermesi yığma yapıların deprem yükleri altında analizini karmaşık bir hale sokmaktadır. Ülkemizde çoğunlukla donatışız yığma yapı uygulanmaktadır. Yürürlükte bulunan ABYYHY 1998*de yığma yapıların tasarım ilkeleri anlatılmıştır. Ayrıca bu konuyla ilgili Türk Standartları Enstitüsü'nün çıkarmış olduğu şartnameler de mevcuttur. Ancak donatılı yığma yapıların yapım ve hesabı ile ilgili bir standart şu an İçin mevcut değildir. Bu tezde donatılı yığma yapı tasarımda, yabancı kaynaklar ve ilgili yabancı standartlardan faydalanarak,. Donatılı yığma yapı elemanları ve bunların donatı ile teşkil edilmesi. Depreme dayammlı donatılı yığma duvarların sınıflandırılması ve deprem kuvvetlerine karşı davranışları. Donatılı duvarlarda düşey yük, yatay yük ve eğilme etkisinde gerekli kesit hesaplarının ve kontrollerin yapılması ilkeleri açıklanmıştır. Genel olarak yığma yapı tasannu anlatıldıktan sonra ilk Önce donatışız tek katlı yığma bir binada yatay deprem kuvveti etkisinde duvarlarda oluşacak toplam kesme kuvvetleri, ABYYHY 1998 baz alınarak hesap edilmiş ve gerekli kontroller yapılmıştır. Daha sonra yine yatay deprem yükü etkisinde 2 katlı yığma bir duvar ele alınmış ve bu duvar donatılı olarak hesap edilmiş ve gerekli kontroller yapılmıştır. Tezin son bölümün de ise yığma yapı tasarımında en çok kullanılan standartlardan biri olan İngiliz şartnamesi BS-5628'in donatılı yığma tasarımı ile ilgili olan bölümündeki esaslar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry building, especially used in the rural areas, is a kind of construction method which is applied mostly. The most important reasons for that it is economic, the construction is easier than the reinforced concrete and also the building can be constructed by local material. Despite of these advantages, the variety of the using material and differences of the properties of these material in each district, make it difficult to analysis the building under seismic forces. In our country mostly unreinforced masonry buildings are constructed. In Turkish seismic design code, ABYYHY, 1998 the principals of designing unreinforced masonry buildings are explained. Also there are standards published by Institute of Turkish Standards about this topic. But the standard about construction and analysis of the reinforced masonry buildings has not prepared yet. In this thesis, design of reinforced masonry structures is studied by using foreign sources, standards and these topics are mentioned.. Parts of reinforced masonry building and construction of them. Classification of earthquake-resisting masonry walls and explaining of their behaviour against seismic forces. Doing the analysis and the necessary controls of the wall section under vertical, horizontal and bending forces After explaining the design of reinforced masonry, two examples were solved. First one-story unreinforced masonry structure was taken. In that structure the shear forces of the walls, because of the horizontal earthquake forces, were found and the necessary controls were made on the base of ABYYHY 1998. After that as a second example, under seismic forces the analysis and necessary controls of reinforced two- story masonry wall were made. In the last part of this thesis, the principals of the reinforced masonry structure, taken from BS-5628, were given.