Earthquake design of reinforced masonry buildings
Donatılı yığma yapının deprem hesabı
  1. Tez No: 112149
  2. Yazar: ENGİN MURAT REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
VI ÖZET DONATILI YIĞMA YAPININ DEPREM HESABI Donatılı yığma yapıların deprem hesabı detaylı bir şekilde sunulmuştur. Duvarların tasarımında“Uniform Building Code 1997”baz alınmıştır. Teorik açıdan tam olarak incelenen donatılı yığma yapının deprem hesabı, altı katlı bir bina ile örneklendirilmiştir. Ayrıca, bina sonlu elemanlar metodu ile, SAP2000 bilgisayar paket programı kullanılarak, analiz edilmiştir. Buna ek olarak, donatılı yığma yapının maliyet hesabı sunulmuş ve donatısız yığma duvarlı ve betonarme çerçeveli binalarla karşılaştırılmıştır. Dolgu duvarlı olarak donatılı tuğla duvarların betonarme çerçeve sistemin davranışına yaptığı önemli derecedeki etkiler incelenmiştir. Bunun için, dört katlı betonarme bir çerçeve sistemi seçilip, deprem yükü altoda üç ayrı durum için incelenmiştir; a) dolgu duvarsız sadece çerçeve b) donatışız dolgu duvarlı çerçeve ve c) donatılı dolgu duvarlı çerçeve. Her üç durumda da, dolgu duvarsız çerçeve sistemde ilk plastik mafsal oluşancaya kadar ve dolgu duvarlı sistemde ise dolgu duvarlarda ilk kayma çatlağı oluşancaya kadar, ardışık yükleme (push-over) metodu uygulanmıştır. Harem kayma dayanımını deneysel olarak tayin etmek üzere özel bir deney yöntemi geliştirilmiş ve örnek bir delikli tuğla duyarda, harem kayma dayanımı, üç ayrı noktada aletsel olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EARTHQUAKE DESIGN OF REINFORCED MASONRY BUILDINGS A detailed analytical investigation of the earthquake design of reinforced masonry buildings is presented. The Uniform Building Code 1997 of the USA is utilised as the basis of design procedure for the masonry buildings. After a thorough discussion of the theoretical aspects, the procedure is illustrated on a case study involving a six-storey reinforced masonry building. The finite element analysis of the building is also performed by means of the SAP2000 computer package program. In addition, the cost analysis of the example reinforced masonry building is presented and compared with both unreinforced masonry and reinforced concrete frame buildings. The important role of the reinforced masonry infill walls within the reinforced concrete frame buildings is also studied. For this purpose, a four-storey moment resisting reinforced concrete frame system is selected as an example and it is analysed under the earthquake loading for three different cases; a) frame alone without infill walls, b) frame with unreinforced infill walls and c) frame with reinforced infill walls. In each case, a push-over method of loading is applied until the first hinge is developed in the frame with no infill walls, and until the cracking level of shear stress is reached in the infill walls, with or without reinforcement. In the experimental part of the study, the shear strength of the mortar in a typical hollow brick wall system is determined instrumentally at site, for three different cases.