Yüksek yapıların kullanım sürecindeki durumlarının değerlendirilmesine yönelik bir yöntem
A Method for evaluating the situation of the high buildings during their usage period
  1. Tez No: 104172
  2. Yazar: HANDE OSMANAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET YÜKSEK YAPILARIN KULLANIM SÜRECİNDEKİ DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİR YÖNTEM 'Yüksek Yapıların Kullanım Sürecindeki Durumlarının Değerlendirilmesine Yönelik Bir Yöntem', başlıklı bu çalışmanın amacı yüksek yapıların oluşum süreçlerinden günümüze değin gittikçe artan çeşitli ihtiyaçlarını, sorunlarım, eksiklerini kullanım süreci aşamasındaki yüksek yapılarda belirlemek ve kullanım sürecindeki bir yüksek yapının değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir yöntem oluşturmaktır. Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. 1. bölüm 'Giriş', 2. bölüm 'Yüksek Yapıların Ortaya Çıkma Nedenleri ve Tarihsel Gelişimi', 3. bölüm 'Değerlendirme Kavramı ve Mimarlıkta Değerlendirme', 4. bölüm 'Yüksek Yapıların Kullanım Sürecindeki Durumlarının Değerlendirilmesindeki Ölçütler ve Boyutlandınlması', 5. bölüm 'Uygulama Örnekleri', 6. bölüm 'Sonuçlar' dır. Giriş bölümünde 1.1 'de çalışma kapsamında ele alınan sorun yani yüksek yapıların zaman içinde ortaya çıkan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların belirlenebilmesini sağlayacak kullanım sürecindeki durumlarının değerlendirilmesine yönelik işlemin en hızlı, en az geri dönüşlü ve en kapsamlı bir şekilde her tip kullanıcı tarafından yapılabilmesine yardımcı olacak bir yöntemin bulunmaması durumu anlatılmıştır. 1.2'de çalışmada amaçlanan, yüksek yapıların oluşumunun başlangıcından günümüze gittikçe artan çeşitli ihtiyaçlarını, sorunlarını, eksiklerini kullanım süreci aşamasındaki yüksek yapılarda belirlemek, '1.3 Yöntem' bölümünde açıklandığı şekilde hem kullanıcıya hem de değerlendirmeyi yapan teknik adama yardımcı olacak bir yöntem oluşturma isteği anlatılmıştır. 1.3 'de çalışmanın getireceği varsayılan faydalar açıklanmıştır. Kısaca kullanım sürecindeki bir yüksek yapının, oluşturulmaya çalışılan yöntem, çalışma sürecinde yöntemi oluşturmaya yönelik adımlar, araştırmalar ve yaklaşımlar açıklanmıştır. 2. bölümde, yüksek yapıların ortaya çıkma ve gelişme sürecindeki kültürel, sosyal, ekonomik ve teknolojik nedenleri, yüksek yapıların tarihsel gelişimi ve dünya'ya yayılması, ilk gökdelen, ABD 'de yüksek yapıların gelişmesi, Avrupa'da ve diğer ülkelerde yüksek yapıların gelişmesi, Türkiye'de yüksek yapıların gelişmesi konulan araştırılarak, örneklerle açıklanmıştır. 3. bölümde, değerlendirme kavramı, mimarlıkta değerlendirme ve yapıların değerlendirilmesinin önemi konuları incelenmiş, yüksek yapıların kullanım sürecindeki durumlarının değerlendirilmesi sürecindeki ölçütlerin elde edilebilmesi için değerlendirme kavramı çerçevesinde yerli ve yabancı kaynaklar taranmıştır. 4. bölümde, yüksek yapıların yangın, hırsızlık, yıldırım düşmesi, deprem yönetmeliğinede uygun olan taşıyıcı sistem ve bunun gibi konularda güvenliğinin sağlanmasına yönelik ölçütler, aydınlatma performansına, yapı kabuğunun iklimsel konfor ve enerji tasarrufu açısından yeterli performansı göstermesine, gürültü kontrolüne ve ulaşım imkanları, otopark ihtiyacı, havalandırma sistemi gibi konulara ilişkin bir yüksek yapının değerlendirmesinde kullanılabilecek pek çok ölçütaçıklanmıştır. Bu ölçütler her bölümün sonunda boyutlandırılarak tablolar haline getirilmiştir. Ayrıca her bölüm sonunda oluşturulan bu tabloların beraber kullanılabileceği bir değerlendirme tablosuda oluşturulmuştur. 5. bölümde, seçilen iki farklı tip yüksek yapı grubu üzerinde daha önce oluşturulan tablolar yardımıyla inceleme yapılmıştır. 4. bölümde belirtilen her bir alt başlığa ilişkin tablolar yardımıyla yapılan incelemenin sonuçlan 'Değerlendirme Tablosu'na' işlenmiştir. 6. bölümde çalışmaya ilişkin sonuçlar analatılmıştır. Oluşturulmaya çalışılan yöntemin işleyişi, kullanım kolaylığı, kullanım olanakları ve böyle bir yönteme duyulan ihtiyaçtan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A METHOD FOR EVALUATING THE SITUATION OF THE HIGH BUILDINGS DURING THEIR USAGE PERIOD This labor's purpose is to pinpoint high buildings' increasing needs, incompletes and problems from the development time period till now on. In addition, to make a process which can be used during the utilizing time period of high buildings and appraisal of them. This labor is made up of six sections. 1st section is 'Introduction', 2nd section is 'Coming About Reasons Of High Buildings And Historical Development', 3rd section is 'Meaning Of Evaluation And Evaluation In Architecture', 4th section is Criterias For The Evaluation Of The High Buildings During Their Usage Period And The Dimensioning Of These Criterias', 5th section is 'Practice Examples', 6th section is the 'Results' section. The problem which is mentioned in 1.1 of Introduction section is high buildings' needs which have appeared in time and the fact that there is not a method that can help us to specify the needs of the high buildings during the period they are used. Moreover, one of the major aims of this study is to create the method in a way it can be used as the fastest and the most detailed. In 1.2 of the introduction section the purpose of the study is explained. That is to specify the needs, problems of the high buildings and to create a method that can be used by both the technical man and the user. In 1.3 of the introduction section, the benefits that the study is expected to bring to life are explained. Shortly, what is expected at the end of the evaluation of a high building during the period it is used by using this method, is the expectation that the best and the most needed precautions can be taken in the shortest time. In 1.4 of the introduction section, the method that is being tried to be created, the steps of the study process in creatingthe method, the researches and the approaches are explained. In the 2nd section of the study, the appearance and the development time period of high buildings' cultural, social, economic and technological reasons, historical development of high buildings, pervading of high buildings over the world, the first skyscraper, the development of high buildings in the USA, in Europe and in the other countries, the development of high buildings in Turkey have been researched and explained within the examples. In the 3rd section of the study, meaning of evaluation, evaluation in architecture and the importance of evaluating the high buildings have been explained. And in order to create the criteria for the evaluation of the high buildings during their usage period, such Turkish and foreign resources have been studied. XIIn the 4th section of the study, criteria for maintaining the safety of the high buildings from fire, thieves, thunder-falling, maintaining the safety of the structure of the high buildings according to the earthquake terms for the buildings, lighting performance, the performance of the building's cover in energy saving and climate comfort, noise control criteria, vantilation systems, parking needs and many other criteria have been explained. These criteria have been turned into tables at the end of each section. What's more an 'Evaluation Table' has been created. On the 'Evaluation Table' all the results of the tables that have been created at the end of each section have been written. In the 5th part of study, two different types of high buildings have been examined by the help of the tables that have been created during the study. The results of this examination have been used on the 'Evaluation Table'. In the 6th part of the study, results of the study has been explained. The way the method that has been tried to be created works, the easiness in its usage, usage possibilities and the need for such a method has been mentioned. xu