Deprem yükü etkisi altındaki büyük boşluklu döşemelerde gerilme yayılışının incelenmesi
Investigations of stress line to the gapped slabs under the effect of the earthquake
  1. Tez No: 104178
  2. Yazar: BÜLENT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 10 katlı bir yapıda mimari istekler doğrultusunda oluşabilen büyük boşluğa sahip döşemenin deprem yükleri etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Yönetmeliğin önermiş olduğu sınırlara yakın bir boşluğa sahip bir yapının, deprem etkisinde bu boşluktu döşemenin nasıl davranacağı bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra verilen bu sınırın yeterli olup olmadığı da bu tez de incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelikte tanımlanmış ve bununla birlikte dünya şartnamelerinde tanımlanan düzensizlik durumlar) ve hesap yöntemleri incelenmiştir. Altı bölümden oluşan bu tezde birinci bölümde konunun tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların kısaca incelenmesi, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde, düzensiz yapılar hakkında bilgi verilmiştir. Düzensizliği meydana getiren nedenler belirlenmiş ve bu sebeplere dayanarak yapısal düzensizlikler yeni deprem yönetmeliğine göre sınıflandırılmıştır. Uluslararası yönetmeliklerde yapı düzensizliklerine verilen önem ve bu tip yapılarda seçilecek olan hesap yönteminin uygunluğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, deprem yönetmeliğinde verilen hesap yöntemleri sınıflandırılmış ve bu yöntemlerden biri olan eşdeğer deprem yükü yöntemi ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, tezin konusunu oluşturan döşeme elemanı açıklanmıştır. Burada döşemenin taşıyıcı özellikleri ve döşeme modelleri verilmiş ve döşeme modelleri arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Deprem yükünün, uniform olarak düşey taşıyıcı elemanlara aktarılmasında döşemenin önemi belirtilmiştir. Beşinci bölümde ise incelenen örnek yapının ve kullanılan malzemenin tanıtımı verilmiştir. Yapı üzerine gelen yükler etkisi ile döşemede oluşacak olan gerilme dağılışları gözlemlenmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Altıncı bölümde de tez çalışmasında elde edilen sonuçlar verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF STRESS LINE TO THE GAPPED SLABS UNDER THE EFFECT OF THE EARTQUAKE SUMMARY In this study which is prepared as a master thesis the behaviors of big gapped floor which aim to architectural wishes on a ten floor building that is effected by earthquake loads is examined. How this gapped floor would behave in the earthquake effect is the topic of this thesis. In addition to this the competence of given limits are enough or not, is examined. In this study irregular positions and calculation plans which are identified by the forms about the buildings which is made in disaster areas and also international forms are examined. This thesis consist of six parts; in the first part the introductions of the topic, a general description of the studies related with the topic, the purpose and the coverage of the study is presented. In the second part, an introduction is given for irregular structures. The effects causing the irregularity is defined and on the base of new earthquake form the structural irregularities are classified due to these causes. The importance that is given for building irregularities in the international forms and the validity of calculation methods are selected for this kind of buildings are examined. In the third part, calculation methods that are given in the earthquake form are classified and some introductions are made for one of this method which is named same-value earthquake load method. In the forth part, floor element that makes up the thesis topic is explained. In this part preferences of floor's carries and floor modals are given and comparison between floor models are made. The importance of take over from earthquake load to vertical carrier elements is indicated. In the fifth part, the description of the buiding and materials used in the building are given. Stretch sharings which made on floor with structure load effects are observed and the results are obtained. In the sixth part, the results of the study are given.