Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve Türkiye değerlendirmesi
Real estate investment trust and Turkey evaluation
  1. Tez No: 104177
  2. Yazar: SELİN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARI TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ilk olarak 1960 yılında“real estate investment trust”adıyla ABD' de ortaya çıkan ve asıl gelişimini bu ülkede gösteren sermaye piyasası kurumlandır. GYO'larm kurulmasındaki en temel amaç, yatırımcıların kendi tassarruflanyla ulaşamayacakları gayrimenkullerin rantlarına ulaşma imkanı veren vergi avantajlı bir portföy işletmeciliği hizmeti sağlamaktır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları aracılığıyla yatırımcılar, borsada GYO'nun hisse senetlerini satın alarak portföyündeki gayrimenkullere küçük oranlarda iştirak edebilmektedirler.Bu sayede yatırımcılar açısından GYO'lar, bireysel tasarrufçuların yüksek getirili gayrimenkul portföyüne ortak olabilmesini ve bu yüksek yatırım gelirlerinden şirketteki hisseleri oranında pay alabilmelerini, çok ve çeşitli gayrimenkullere aynı anda yatırım yapılması ile yatırım risklerinin azaltılmasını sağlarken bunun yanında yatırımların profesyoneller tarafından yönlendirilmesini ve gayrimenkul yatırımlarına likidite kazandırılması gibi avantajlar kazandırmaktadır. GYO'larm portföyündeki varlıklar dönemsel olarak ekspertiz şirketlerine değerleme yaptırılmak suretiyle sürekli olarak piyasa değeri ile değerlendirildiğinden, yapılan yatırımın gerçek değerinin de doğru biçimde hesaplanması mümkün olmaktadır. GYO sektörü Türkiye'de 5 yıllık bir geçmişe sahip olan yeni ve gelecek vaadeden bir sektördür. Ülkemiz gündemine 22 Temmuz 1995 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulu'nun Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklan'na İlişkin Esaslar Tebliği ile gelmiştir. İlk GYO 1996 yılında kurulmuş ve 1997 yılında halka açılmış olan alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığıdır. Türkiye'de GYO'lar Sermaye Piyasası Kurulu'nun kontrolü altındadır ve şirketlerin %49'unun halka açılma zorunluluğu bulunmaktadır. Gelir ve Kurumlar Vergisinden muaf olan GYO'larm kar dağıtma mecburiyetleri yoktur. IX 14. YÜttOMKTlH «JMTürkiye'deki GYO'lann temsicileri bir araya gelerek 02.08.1999 tarihinde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'ni (GYODER) kurmuştur. 14.10.1999 tarihinde tescil edilerek faaliyetlerine başlayan GYODER, sektörün gelişimini teşvik etmek, kurumsallaşmasını hızlandırmak, sektörde kalite kontrol,değerleme, finansman ve pazarlama konularında standart oluşturmak, gayrimenkul yatırım ortaklığı kavramını tanıtıcı etkinlikler düzenlemek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Genel olarak bakıldığında ülkemizde çok kısa bir geçmişe sahip olan gayrimenkul yatırım ortaklıkları sektörünün henüz tam olarak oturmamış olmasından ötürü, uygulamada ve yatırımcılara tanıtılmasında bir takım sorunlarla karşılaşılmıştır. SPK ve GYODER'in ortak çalışmaları sonucu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Bu tez çalışması, geniş bir literatür araştırmasıyla hazırlanan teorik altyapı, uygulamadaki durumu gösteren görüşmeler, anket çalışması ve bunların değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlar ve yorumlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY REAL ESTATE INVESTMENT TRUST AND TURKEY EVALUATION Real estate investment partnerships appear in the USA in 1960 as in the name of“real estate investment trust”and these capital market firms show their main development in this country at that time. The main goal for these partnerships to be found is to supply a tax advantageous portfolio management service so that the investors who can't reach a real estate's gain with his own savings can attain this earning. By means of these real estate investment partnerships, the investors can buy these partnerships' stocks at the stock market so that they can participate in these real estates that are in the portfolio of this partnership. Individual investors can become a partner of these highly profitable real estate portfolio and they can get their share according to their share ratio in these partnerships. Also the investors will decrease the risk in this investment by spreading their capital in different real estates at the same time. Another advantage is that the investors leave their capital's management to a professional in the finance sector and the chance for their capital to grow in amount is highly probable. These riches that are in the real estate investment partnership's portfolio are being evaluated by expert firms periodically. These evaluations are made with the partnership's market value so that one can assume the real value of these riches. The real estate investment partnerships have a five year history in Turkey and it's a new and a promising sector yet. The Capital Market Committee have announced“The Principles Of Real Estate Investment Partnership”at the official paper on 25 July 1995. The first real estate investment partnership was to be found in 1996 by Alarko and it has been open to public since 1997. These partnerships are being inspected by The Capital Market Committee in Turkey and %49 of the partnership's shares must be open to public. These partnerships are XIexempt from the“revenue and corporation tax”and they don't have to distribute their profit to their stockholders. The representatives of these partnerships' have come together and found“Real Estate Investment Partnership Association”on 02 August 1999. This association's activity has begun on 14 October 1999 after its registration is made. This association's primary goals are to encourage the sector's development, speeding up the instituitional process, maintaining the quality control, obtaining a standard at the finance and marketing sector and preparing activities in order to introduce this new ? partnership concept to people. If we look at this concept from a general point of view real estate investment partnerships have a very short history in our country and because it's a new sector, we have seen some problems at the introduction of this new concept to investors. As a result of The Capital Market Committee and The Real Estate Investment Partnership Association's common efforts, today we can see that there has been some major studies to solve these problems. This thesis consists of a theoretical substructure which is prepared by a major literature research, interviews with authorized people which show the real situation in life, a result and an evaluation of a survey and our comments about the subject. Xll