Depolama sahası gazlarının yönetimi ve modellenmesi
Modelling and management of landfill gases
  1. Tez No: 104187
  2. Yazar: ERDİNÇ OĞUZ TAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşmeye paralel olarak oluşan katı atık miktarı da aym hızla artmaktadır. Oluşan katı atıklar en yaygın uygulama olarak ya açık atık döküm sahalarında ya da düzenli depolama sahalarında bertaraf edilmektedir. Depolama sahalarının çevreye etkileri günümüzde iyi bilinmekte ve bu etkiler düzenli depolama sahası işletmesiyle kontrol altına alınıp bertaraf edilmektedirler. Depolama sahasında gerçekleşen prosesler, çevresel etkilerin anlaşılmasında ve kontrolünde büyük önem taşırlar. Depolama sahalarında gerçekleşen fiziksel, kimyasal ve biyolojik proseslerin etkisiyle, katı, sıvı ve gaz yan ürünleri oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında, depolama sahalarında oluşan gazlar incelenmiştir. Depolama sahası tıpkı bir biyokimyasal reaktör gibi çalışmaktadır. Sonuçta oluşan gazlar, büyük miktarlardaki ana gazlar ile küçük miktarlardaki eser gazlardan oluşmaktadır. Depolama sahası gazının en önemli özelliği olan enerji değeri bu gazların sadece çevresel etkilerinden dolayı değil, aym zamanda ekonomik faydasından dolayı da kontrolünü gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, depolama sahasındaki biyokimyasal süreçler ve depolama sahası gazlarının çevresel etkileri anlatılmış ve depo gazı oluşumunu etkileyen faktörler ve bunun bir uzantısı olarak depolama sahası yönetiminin gaz oluşumu üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde ise, depolama sahası gazı azaltımına ilişkin yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Oluşan depolama sahası gazının yarattığı önemli problemlerden birisi de gazın yatay ve düşey hareketiyle civar bölgelere ilerlemesidir. Gazın depolama sahası içinde ve civar bölgelere ilerlemesi konusu da bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. İlerleyen bölümlerde, gazın toplanması ve kontrolündeki mevcut teknolojiler üzerinde durularak toplanan gazın geri kazanımı ve kullanımı için uygun teknolojiler sıralanmış ve bu teknolojilerin birbiriyle mukayesesi yapılmıştır. Tüm anlatılanların daha gerçekçi ve anlaşılır olabilmesi için, İstanbul Gaz Geri Kazanım Projesi örneği incelenmiştir. Altı M W gücündeki bir gaz geri kazanım tesisinin fizibilitesini yapabilmek için, Kemerburgaz Depolama Sahasında gerçekleştirilmiş olan pompaj testlerinin sonuçlan ve bu sonuçlara göre sahada oluşacak gaz miktarları hesaplanmış ve önerilen gaz toplama ve kullanım sisteminin ön hesaplamaları da sunulmuştur. Depolama sahası gazı potansiyelinin saptanmasında kullanılan diğer bir yol olan modelleme için de iki ayrı model ele alınmıştır:“Tabasaran&Rettenberger Modeli”ve“EPA Birinci Derece Ayrışma Modeli”. Bu iki modelin dayandığı esaslar anlatılarak her iki model de“Erzurum Katı Atık Projesi”için uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar mukayeseli olarak Sonuçlar Bölümünde sunulmuştur.“Tabasaran&Rettenberger Modelinin”daha sağlıklı sonuçlar ortaya koyduğu görüşüne varılmıştır. Son olarak, Türkiye'nin çeşitli ilerinde daha önce elek analizleri ile elde dilmiş katı atık kompozisyonları sunulmuştur. Tüm anlatılanların ışığında, depolama sahası gaz potansiyelinin belirlenmesi için en güvenilir yolun pompaj testleri olduğu ortaya çıkmıştır. Sahada yapılacak testler ile gazın sadece miktarı değil, kalitesi de bulunabilmektedir. Böylece uygulanması düşünülen gaz geri kazanım ve kullanım projesinin fizibilitesinin daha sağlıklı yapılabilmesi mümkün olabilecektir. xı
Özet (Çeviri)
MODELLING AND MANAGEMENT OF LANDFILL GASES SUMMARY In parallel to the development of population, urbanization and industrialization, the generated solid waste amount increases with the same ratio. Generated solid wastes are disposed with the most common practices; either in open dumps or in sanitary landfills. The impacts of landfills to the environment are known by today and these impacts are controlled and overcome by the sanitary landfill operations. Processes occurring in landfills have a considerable importance in knowing and controlling the environmental impacts. Solid, liquid and gas by products form as the result of physical, chemical and biological processes in landfill. Within the context of this study, landfill gases have been examined. Landfill works just like a biochemical reactor. Finally formed gasses are comprised of main gasses of big quantities and trace gasses of smaller quantities. The energy value of landfill gas necessitates the control of landfill gas not because of only its environmental impacts, but also because of the economical benefits it would provide. The biochemical processes in a landfill and environmental impacts of landfill gas are explained and factors effecting landfill gas generation are summarized together with the impacts of landfill operation on gas generation. In the proceeding section, approaches for landfill gas mitigation are given. Another problem caused by the landfill gas is the migration by horizontal and vertical movement. Migration of landfill gas both within the landfill and to the surrounding areas is given in this study. In the following sections, current technologies for landfill gas collection and control are explained and technologies for recovery and utilization of collected gas are summarized together with the comparison of relevant technologies. In order to make the explained issues more realistic and understandable,“Istanbul Gas Recovery Project”has been studied. For assessing the feasibility of a possible 6 M W gas recovery project, pumping trial test results are given and gas amount to generate on site are calculated. Preliminary calculations of the proposed gas collection and utilization system are also provided. Modeling used in the determination of the landfill gas potential is studied with two different model approaches:“Tabasran&Rettenberger Model”and“EPA First Degree Degradation Model”. The principles of these models are summarized and both models are applied for“Erzurum Solid Waste Project”. The results obtained are provided in the last section on comparative basis. It has been found out that the“Tabasaran&Rettenberger Model”provided more reliable data. As a last step, solid T I4J. Y(|KS:“”A"-İM KÜRÜU!waste compositions of different cities are presented obtained from the different sorting and sieving analysis performed in different years. As a result of all the given information, it is clear that the most reliable and accurate method for landfill gas estimation is to perform pumping trials on site. With the trials on site, not only the quantity, but also the quality of the landfill gas could be obtained. By this way, the feasibility of a proposed gas recovery and utilization project could be assessed in a more reliable way. xiu