Yatay yüklü tek ve grup kazıklarının sonlu elemanlar yöntemi ile üç boyutlu nonlineer analizi
Three dimensional non-linear analysis of laterally loaded single and group piles with the finite element method
- Tez No: 104186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada tek ve grup kazıkların yatay yükler etkisi altındaki davranışları incelendi. Çalışmayı iki kısma ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisi genel olarak kazıklardan bahsedildikten sonra yatay yüklü kazıklarla ilgili bilgilerin verildiği bölümler ve yatay yüklü kazıklar ile ilgili yapılan sonlu elemanlar analizinin sunulduğu bölümlerdir. Kazıklar hakkında genel bilgi verildikten sonra tek ve grup kazıklarının yatay yük altında davranışları incelendi. Kazık grubunda yapılan model deneylerinin sonuçlan verildi. Yatay yüklü tekil kazıkların hesap yöntemlerinden bahsedildi. Brinch-Hansen metodu, Broms metodu, p-y eğrileri, yatak katsayısı metodu, elastik teori ve karakteristik yük yöntemleri hakkında bilgi verildi. Yatay yüklü kazık gruplarının hesap yöntemlerinden bahsedildi. Sürekli ortam yöntemi, Winkler etkileşim modeli, değiştirilmiş birim yük transferi yöntemi, ampirik rijitlik modeli, grup azaltma faktörü yöntemi, birleştirme modeli, grup büyütme yöntemi hakkında bilgi verildi Daha sonra tek ve grup kazıkların hesaplarında kullanılan sonlu elemanlar yöntemi iki farklı çalışma ile tanıtılarak sonuçları anlatıldı. Çalışmanın ikinci kısmı sonlu elemanlar programı ile yapılan analizler ve bu analizlerin sonuçlarını içermektedir. Sonlu elemanlar programı hakkında bilgi verildikten sonra yapılmış bir çalışmanın Lusas ile analizi yapılarak sonuçları karşılaştırıldı. Daha sonra Lusas ile farklı başlık çevresi ortamı, kazık çapı ve kazı boylarında analizler yapılarak sonuçları grafikler halinde verilmektedir. En son bölümde yapılan çalışmaların sonuçları sunulmaktadır. XV111
Özet (Çeviri)
THREE DIMENSIONAL NON-LINEAR ANALYSES OF LATERALLY LOADED SINGLE AND GROUP PILES WITH THE FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this study, the behaviour of single and group piles under lateral load are examined. We can divide the study into two part. Firstly, general pile knowledge is given and then laterally loaded piles are described. Second, finite element analyses about laterally loaded piles are presented. After general information about piles are given, the behaviour of single and group piles under lateral load are studied. Model tests which are applied to pile groups are explained and results are given. The analyses methods of single piles are mentioned. Brinch-Hansen method, Broms method, p-y curves, subgrade reaction approach, elastic theory and characteristic load methods are explained. The analyses methods of pile groups are mentioned. Winkler interaction model, modified unit load transfer method, empirical stiffness model, group reduction factor method, hybrid model and group amplification procedure are explained.Then finite element method which is used to evaluate the single and group piles, is introduced and examined with the two different study. The second part of the study contain the finite element program and its analyses results. After informing about the finite element program, a study which results are present, is analyzed by Lusas and results are compared. Then by using different pile cap surroundings, pile diameter and pile length, single and group piles are analyzed and results are given with the curves. At last, contusion of the analyses are presented. XIX