Türk Kara Kuvvetleri ana muharebe tankı seçiminde analitik hiyerarşi metodu ve bulanık kümeler
  1. Tez No: 104207
  2. Yazar: SEYFETTİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Teknolojideki gelişmeler ürün kalitesini yükseltirken çeşitliliğini de arttırmıştır. Bu çeşitlilik içerisinde tüketici konumunda bulunan insanlar için seçim karan problemi ortaya çıkmaktadır. Bu problemin çözümünün“nasıl olması gerektiği”günden güne önem kazanmaktadır. Karar vericiler bu yüzden karmaşık ve kompleks ortamlarda karar vermek zorundadırlar. Deterministik çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden olan analitik hiyerarşi metodu aynı cins ürün çeşitlerinin belli kriterlere göre kıyaslanması ve önceliklendirilmesi konusunda geleneksel yöntemlere göre daha doğru sonuçlar vermektedir. Bu şekilde bir karar vermede bütün parçalar düşünülmekte ve tespit edilmekte ve ikili karşılaştırmalarla bunların göreli önemleri tespit edilip her bir kriterin karara olan etkisi belirlenmektedir. Bununla beraber Saaty'nin analitik hiyerarşi metodunun tahmin etmeden kaynaklanan bir takım dezavantaj lan da mevcuttur. Örneğin ikili karşılaştırmalar matrisi iki taraflı olup, matrisin bir tarafı 2 ile 9 arası sayılardan oluşmakta, eşleneği ilk yandaki sayılann karşılığı olan 1/9 ile 1/2 arası sayılardan oluşmaktadır. Matrisin bir tarafının ağırlık oranı 1/2-1/9=0.4, eşleneğinin ağırlık oranı ise 9-2=7 ile kıyaslanır. 1 ile 9 arası ölçeğin ise kullanımı kolaydır. Karar vericinin yargılannın kesin olmama halini dikkate almaması ve sübjektif değerlendirmesini karara yansıtması gibi. AHM'nin bu olumsuzluklarının üstesinden gelmek maksadıyla Juang ve Lee (1991) hiyerarşik yapılardaki ağırlık kriterlerini ölçmek için bulanık ölçeğin kullanılmasını önermiştir. Cheng ve diğerleri (1999) taarruz helikopterleri değerlendirilmesi ve seçiminde bulanık AHM 'nu kullanmışlardır. Bu çalışmada“En İyi Tank Seçimi”problemi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 'nm 2000'li yıllar için envanterine almayı planladığı üçüncü nesil tanklar olan M1A2 Abrams, Leclerc, T-84 ve Leopard 2A5 tanklan için analitik hiyerarşi metodu ve bulanık mantıkla ele alındı.
Özet (Çeviri)
ANALYTIC HIERARCHY PROCESS AND FUZZY SETS THE MAIN BATTLE TANKS IN TURKISH ARMET FORCES SUMMARY While technological improvements make the quality of the product increase it also cause to produce many kinds of different products. Since the market have same kind of products but different brand names, consumers have to decide which one they will choose. This is a decision making problem for the consumers. How the people will solve these kind of decision making problems become an important subject for the people. Because of this Decision Makers have make decides in a conflicting and complex area. Analytic Hierarchy Process, which is the one of the method of deterministic multiple critera decision method, enables the Decision Makers to structure a complex problem in the form of a simple hierarchy and evaluate a large number of quantitve and qualitative factors in a systematic manner under conflicting multiple criteria. In this process every part of the problem were thinking and by the help of the pairwise comparsions the relative priority were calculated. However, Saaty's Analytic Hierarchy Process has some shortcomings: (l)AHP method is mainly used in nearly crisp(non-fuzzy) deciison appilcations, (2) The AHP method creates and deals with a very unbalanced scale of judgements, (3) Ranking in the AHP method is rather impreciese. For example, pairwise matrix with reciprocals elements, half of the non-diagonal elements are in the range from 2 to 9 and another half in the range of 1/9 to 1/2 which are smaller compared with the former (2 to 9). In the part of the reciprocals, the range is about 1/2-1/9=0.4 compared with 9-2=7 in the interest part. Though the use of the discrete scale of 1 to 9 has the advantage of simplicity. To overcome these shortcomings, Juang and Lee(1991) proposed a model about the scale. They used Fuzzy-Scale to weight the citerias in the hierarchical structures. Also, Cheng et. al. (1999) used fuzzy AHP to evaluate the attack helicopters. XIThe linguistic attributes of the weapon systems which are determined by the experts and users of these systems can be changed to the numerical values by the help of the Fuzzy Sets. So that the solution can be realistic. In this study, AHP and Fuzzy Sets were used to evaluate the main battle tanks; M1A2 Abrams, Leclerc, T-84, Leopard 2A5; which will be used in Turkish Armed Forces in the 2000 years. xn