Balistik tekerlek sisteminin geliştirilmesinde tasarım parametrelerinin sıcaklık ve dayanım yönünden performans analizi
Balistik tekerlek sisteminin geliştirilmesinde tasarim parametrelerinin sicaklik ve dayanim yönünden performans analizi
  1. Tez No: 876419
  2. Yazar: MEHMET CEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN YÜNLÜ, DOÇ. DR. OKAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcutta ülkemizde üretilen bir taktik tekerlekli zırhlı askeri aracın, teker bölgesinin mevcut jant ve jant koruma kapağı ile birlikte, CFD ve termal olarak analizinin yapılması, analiz sonuçlarının kullanılan kapakların fren diski, kaliperler ve teker göbeği tarafında oluşan yüksek sıcaklıkların atımına olan etkisi yönünden değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler araçla yapılan testlerden alınan termal kamera görüntüleri ve sıcaklık ölçümleri ile desteklenmiştir. Ayrıca teker göbeklerinde bulunan merkezi lastik şişirme sistemi ile teker göbeğini balistik açıdan korumayı amaçlayan mevcut kapağın balistik çarpışma analizi gerçekleştirilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the CFD and thermal analysis of the wheel region of a currently produced tactical wheeled armored military vehicle in our country, along with the existing rim and rim protection cover, has been conducted. The analysis includes an evaluation of the impact of the analysis results on the dissipation of high temperatures occurring at the brake disc, calipers, and wheel hub due to the used covers. The assessments have been supported by thermal camera images and temperature measurements obtained from tests conducted with the vehicle. Additionally, a ballistic collision analysis of the existing cover aiming to protect the wheel hub with the central tire inflation system in the wheel hubs has been performed, and the results have been shared.