Geleneksel düzlem kafes kiriş taşıyıcı sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison between conventional alane yruss and metal shell structural systems
  1. Tez No: 104224
  2. Yazar: SEZGİN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, geleneksel düzlem kafes kiriş taşıyıcı sistemi ile metal kabuk taşıyıcı sistemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma, çözülen bir örnek üzerinde, maliyet açısından yapılmıştır. Tez, ilk bölüm giriş bölümü olmak üzere, beş bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapılan çalışmanın nedeni ve amacı belirtilmiştir. Yüksek Lisans tezinin ikinci bölümünde, geleneksel sistem olarak da adlandırılan, düzlem kafes çatı makaslarından oluşan bir sanayi yapısı ele alınmıştır. Aşık ve çatı makaslarından ibaret olan sistem statik olarak analiz edilmiş ve temeller dahil boyutlandınlmıştır. Yapıya etki eden yükler TS 498 uyarınca ele alınmıştır. Maliyet açısından karşılaştırma, ana amaç olduğundan, çatı makası en ekonomik sonucu veren makas tipi olarak seçilmiştir. Yapı bütün öğeleri ile aşıklar, çatı makaslan, kolonlar, yatay rüzgar kuşaklan, yatay ve düşey rüzgar kararlılık bağlan, çatı - cephe kaplamalan ve temeller ile bir bütün olarak karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde, ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan bir taşıyıcı sistem tipi incelenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nden ithal edilen bu sistem soğukta biçim verilmiş ince cidarlı metal saçlann birbirine kenetlenmesinden ibarettir. Metal Kabuk olarak adlandınlan bu sistem, boyuna doğrultuda sürekli bir dairesel kemer yapı olarak tarif edilebilmektedir. Dairesel kemer mesnet kirişi bağlantısı mafsallı olarak düzenlenmiştir. Yükler TS 498 çerçevesinde alınmıştır. Öz ağırlık, tekil yüklemeler, olağan kar yüklemesi, enine ve boyuna rüzgar yüklemeleri ve sıcaklık farkı yüklemeleri yapılarak en elverişsiz kesite göre metal saç kalınlığı tespit edilmiştir. İç kuvvetlerin bulunmasında, dairesel kemerler için mevcut hesap tablolan kullanılmıştır. Yine ikinci bölümde olduğu gibi yapının bütün öğeleri değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Dördüncü bölümde iki farklı taşıyıcı sistem ile çözülen yapılann metrajlan çıkartılmıştır ve maliyet cetvelleri oluşturulmuştur. Birim fiyatlar, piyasanın rekabet koşullan içerisinde tespit edilmiştir. Son olarak, beşinci bölümde sonuçlar ele alınmış ve farklı maliyetlerin nedenleri belirtilmiştir. Maliyeti etkileyen unsurlar göz önünde tutularak uygun çözümler önerilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
This study, prepared and submitted as Master of Science Thesis, has a purpose to make comparison between conventional plane truss structural systems and metal shell structural systems. The comparison is based on finance and cost criterions. The type and dimensions of the chosen sample structure are defined prior to structural analysis and calculations. The Master of Science Thesis consists of five chapters, first of which is entrance chapter. The first chapter gives information for the reasons and purposes of the study. The contains of the following chapters are hereby briefly interpreted. The second chapter of the study is assigned to the conventional plane truss structural systems. The roof structure of mentioned above system consists of plane lattice, purlins and bracing structural members. The dead loads and live loads are defined in accordance with TS 498. In order to obtain the most economical solution the lightest truss that might be chosen for this span is taken into consideration. Structure, together with all its components like; purlins, horizontal and vertical bracing elements, roof trusses, columns, lateral horizontal girt elements, roof covering panels, wall cladding panels and foundations are subjected to comparison. The third chapter is separated for“Metal Shell Structures”, the system which might be considered as comparatively new application in Turkey. This system is imported from USA and consists of curved, thin metal sheet panels. Cold formed steel sheets are connected in longitudinal direction. Formed longitudinal arcs are hinge supported to the external beams. Loads are taken in accordance with TS 498. The thickness of the metal sheets is calculated as per worst case of the following loading circumstances; Self dead loads, concentrated dead loads, snow loads, lateral and longitudinal wind loads and variable temperature loads. For structural analysis tabulated value are used. All members of the building are subjected to comparison. In forth chapter the total quantities of the both structures are compared. Unit prices for the construction materials are defined in correlation with market conditions. Total cost prices are tabulated. In last, fifth chapter solution results are interpreted. The reasons, that caused different costs are outlined. In conclusion, precautions and steps, that might lead to probable better results are recommended. XIII