Katkılı ve katkısız çimentoların betonun durabilitesine etkisi
The Effect of cements with pozzolan and without pozzolan to the durability of concrete
  1. Tez No: 104225
  2. Yazar: ÖZLEM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
KATKILI VE KATKISIZ ÇİMENTOLARIN BETONUN DURABİLİTESİNE ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada, uçucu külün betonun durabilitesine etkisi incelenmiştir. Bunun için 12 tip beton üretilmiştir. Üretilen 12 tip betonun 4 tanesi sadece Portland çimentosu ile, 6 tanesi Portland çimentosuna uçucu kül ilavesi ile (kullanılan çimento ağırlığının %10'u ve %20'si kadar uçucu kül ilave edilerek), 2 tanesi de trash çimento ile hazırlanmıştır. Maksimum agrega tane çapı 16 mm. seçilerek her tip betonda 7x7x7 cm. boyutlarında küp ve 7x7x28 cm. boyutlarında prizma numuneler üretilmiştir. Küp numunelerde basınç ve kılcal su emme deneyleri, prizma numunelerde ise uhrases hızı ve eğilme deneyleri yapılmıştır. Her beton tipine ait numunelerin bir kısmı ağırlıkça %10'luk sodyum sülfat çözeltisine, bir kısmı kirece doygun su içerisine, bir kısmı da ıslak bez altma konulmuştur. Sodyum sülfat çözeltisi 21 günde bir yenilenmiştir. Numuneler belirtilen ortamlarda 120 gün bekletildikten sonra bunların basınç ve eğilme mukavemetleri, ağırlıkları ve ultrases hızlan ölçülmüştür. Ölçülen bu değerler, ilk baştaki değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde uçucu kül ilave edilen betonların uçucu kül içermeyen betonlara göre daha az mukavemet kaybettikleri, yüksek mukavemetli betonların zararlı ortamdan daha az etkilendikleri, su geçirimliliği yüksek olanların zararlı ortamda çok çabuk parçalanmaya başladıkları ve ağırlık kaybettikleri görülmüştür. Sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırıldığında, uçucu kül ilavesi yapılarak üretilen betonlarda uçucu külün betonun iç yapısındaki boşlukları doldurarak betonun su geçirimliliğini azalttığı gözlemlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CEMENTS WITH POZZOLAN AND WITHOUT POZZOLAN TO THE DURABILITY OF CONCRETE SUMMARY In this study, the effect of fly ash on the durability of concrete was investigated. For this study, 12 kinds of concrete were produced. 4 of them were prepared with only Portland cement, 6 of them are produced as adding fly ash in Portland cement and 2 of them were produced with a natural pozzolanic cement. Maximum diameter of agregate is chosen as 16mm. In every kind of concrete, cubic specimens with dimensions of 7x7x7 cm., and prismatic specimens with dimension of 7x7x28 cm. were prepared. On cubic specimens absorption tests under preasure and capillary, and on prismatic specimens ultrasound velocity measurement and bending experiments were carried out. Some of the specimens were put into a solution that includes %10 sodium sulphate, some of them are put into water saturated with lime, and some of them were kept under a wet burlap. Sodium sulphate solution was renewed at every 21 days. After 120 days of exposure, the compressive and fiexural strengths as well as unit weight and ultrasound velocity of specimens were measured. These values were compared with those of normal cured specimens. After observing the results, it is seen that the loss of resistance in concrete which are produced by addition of fly ash is less than which are not added, the concrete which have high resistance are effected less than the others in sodium sulphate solution. And also the specimens those of concrete without fly ash have high water permeability are easily broken into pieces and lost weight in sodium sulphate solution. The comparison of the results with the examples given in the literature, showed that fly ash addition decreases the water permeability by filling the pores in the concrete. VJH