Elektronik ticaret uygulamalarının hasılat standardına göre muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and reporting of electronic commerce applications according to the revenue standard
- Tez No: 190853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son 10 yılda firma ve tüketicilerce genel kabul gören, bütün dünyada hızlayaygınlaşan ve ticari hayatın vazgeçilmeleri arasına giren elektronik ticaretin konuedildiği bu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, elektronik ticaretin tanımı, kapsamı, araçları, türleri, elektronikticarette kullanılmakta olan ödeme yöntemleri ve karşılaşılan güvenlik sorunlarıincelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu ileberaber 18 no'lu Türkiye Muhasebe Standardı olan Hasılat (TMS-18) ayrıntılı olarakincelenmiştir.Üçüncü ve son bölümde, birinci bölümde avantajları ve dezavantajları ileanlatılan ve elektronik ticaretin en çok karşılaşılan iki şekli olan firmadan firmaya vefirmadan tüketiciye olan elektronik ticaret türlerinde görülen elektronik ticaret işlemleriyleilgili örnek muhasebe problemleri TMS-18'e uygun olarak çözülmüştür.Çalışmamızın sonuç bölümünde, üçüncü bölümde yer alan elektronik ticaretişlemlerinin muhasebeleştirilmesi ile ilgili örnek uygulamalar sonucunda ulaşılanözellikli sonuçlara yer verilmiştir. Bu kısımda, esas faaliyet konusu elektronik ticaretolan işletmeler için yeni hesaplar öneri olarak sunulmuştur. Bunlar 105 ELEKTRON KÇEK VE ELEKTRON K PARA hesabı, 122 ALACAK REESKONTU hesabı, 182ERTELENM Ş G DERLER hesabı, 265 WEB S TES G DERLER hesabı, 342ELEKTRON K T CARET S PAR Ş AVANSLARI hesabı ve 382 ERTELENM ŞGEL RLER hesabıdır.Bu özellikli sonuçlar neticesinde, elektronik ticaret uygulamalarının uluslararasıstandartlara uyumlu ulusal standartlara göre ortak bir dilde muhasebeleştirilmesi ileilgili ayrıntılı bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğine kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study, of which theme is electronic commerce that hasbeen generally accepted by firms and consumers in the last 10 years andincreasingly spreading all over the world, and has become one of theindispensables of commercial life, is comprised of three parts.In the first part, definition, scope, tools, types, payment instruments ofelectronic commerce and security problems encountered in electroniccommerce were examined.In the second part of our study, Turkish Accounting Standards Boardand Revenue that is the item 18 of Turkish Accounting Standard (TAS-18)were examined in details.In the third and the last part, examples accounting problems relatedwith the electronic commerce transactions most encountered in the two typesof electronic commerce, business-to-business and business-to-consumer,which were told in the first part with their advantages and disadvantages,were solved according to TAS-18.In the conclusion part of our study, special outcomes derived from theexamples about the accounting of electronic commerce transactions, weretold. In this part, the new accounts were presented as a proposal for theenterprises, of which main operating activity is electronic commerce. Theseare 105 ELECTRONIC CHECK AND ELECTRONIC MONEY, 122RECEIVABLE REDISCOUNTS, 182 DEFERRED EXPENSES, 265 WEBSITE EXPENSES, 342 ELECTRONIC COMMERCE ORDER ADVANCESand 382 DEFERRED INCOME.In the result of those special outcomes, it is believed that it isnecessary to make a detailed regulation on accounting of electroniccommerce transactions according to the national standards in compliancewith the international standards in a common language.