Elektrik enerjisi üretim sistemlerinin genişletilmesine ilişkin maliyet hesabına riske bağlı yeni bir yaklaşım
A New approach dependent on risk to the cost for the expansion of electric power generation systems
- Tez No: 104263
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN TARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM SİSTEMLERİNİN GENİŞLETİLMESİNE İLİŞKİN MALİYET HESABINA RİSKE BAĞLI YENİ BİR YAKLAŞIM ÖZET Tüketicinin ekonomik, güvenilir ve nitelikli elektrik enerjisi talebini karşılayabilmek için elektrik enerjisi üretim sistemlerinin minimum maliyetle planlı bir şekilde genişletilmesi gerekmektedir. Bu durum, çok sayıda kritere bağlı olan bir optimizasyon çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, elektrik enerjisi üretim sistemlerinin genişletilmesine ilişkin maliyet hesabına, bilinen bir çok faktörün yanında şimdiye kadar açıkça ele alınmayan, bir risk faktörü de katılmış ve üretim kapasitesinin planlanması çalışmalarında kullanılmıştır. Bu nedenle önce, konunun daha iyi açıklanabilmesi amacıyla mühendislik ekonomisindeki temel kavramlar ele alınmış, riskin tanımı ve ayrıntılı bir analizi yapılmıştır. Daha sonra, elektrik enerjisi üretim sistemlerinin kapasite planlamasında, risk analizinde ve yük tahmininde kullanılan yöntemler kısaca anlatılmış ve ayrıntılı karşılaştırmalar yapılarak en uygun olanları seçilmiştir. Planlama probleminin çözümü için yalnızca maliyet minimizasyonu değil bunun yanında pek çok kritere dayanan karma tamsayılı programlama modeli kullanılmıştır. Buna ait amaç fonksiyonu oluşturulmuş ve bu amaç fonksiyonunun katsayıları olan birim yatırım ve birim işletme maliyetleri, önce risk dikkate alınmadan, daha sonra alınarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar, genel olarak katı fosil yakıtlı, fuel-oil, doğal gaz kombine çevrim ve hidrolik olmak üzere dört değişik santral türü için yapılmıştır. Bununla beraber, modele ait amaç fonksiyonunun diğer katsayıları ve karar değişkenleri de hesaplanarak problem genel bir karma tamsayılı programlama uygulaması olarak çözülmüştür. Modelin uygulaması, Türkiye'de 1999 - 2023 yılları arasındaki 24 yıllık bir planlama dönemi için gerçekleştirilmiştir. Bu planlama dönemi boyunca gereken sistem yükü, regresyon analizi yapılarak elde edilmiştir. Sonuçlar, tablolar halinde verilmiş ve çizilen grafikler yardımıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Hamitabat, Kemerköy, Soma ve Yeniköy enerji santrallerinden elde edilen çeşitli veriler kullanılarak ve bazı santrallerin sigorta poliçeleri dikkate alınarak uygun risk oranlan belirlenmiş ve elektrik enerjisi üretim sistemlerinin maliyet analizinde, her açıdan risk faktörüne dikkat çekilmiştir. Sonuç olarak, elektrik enerjisi üretim sistemlerinin genişletilmesi çalışmalarında yapılan üretim maliyeti hesaplarına risk oranının katılmasının, çok büyük bir maliyet artışı getirmediği ve bu şekilde elde edilecek ek gelirlerle tesislere çeşitli kazançlar sağlandığı görülmüştür. X111
Özet (Çeviri)
A NEW APPROACH DEPENDENT ON RISK TO THE COST FOR THE EXPANSION OF ELECTRIC POWER GENERATION SYSTEMS SUMMARY To provide the economic, reliable and apposite electrical energy demand of consumers, power Generation expansion planning with minimum cost is required. So, this is an optimization problem based on many criteria. In this study, a risk factor in addition to other known ones is added to the cost for the expansion of electrical power generation systems and is used for the study of generation capacity planning. For this reason, first the methods of engineering economy are explained and the risk is analysed in detailed. Then the methods used for generation capacity planning, risk analysis and load forecasting in power systems are described briefly and compared with each other to choose the most appropriate method. Due to the reasons like flexibility in modelling and providing highly accurate results, Mixed Integer Programming model is chosen as a base for this study. This model, developed for generation expansion planning, which contains an objective function that minimizes the unit capital and operational costs consists of some inequality constraints. These costs of four different types of plants are calculated by adding risk factor and not. The application of the model is realized for 24 years of planning time between 1999 and 2023. Using regression analysis, the regression equation is determined. By referring to this equation, load forecasting for the planning period in Turkey is made. The results of the calculation are given as in both tables and figures, and the comparison of them are presented. Furthermore, the appropriate rate of a risk is determined by using the data provided from Yeniköy, Kemerköy, Soma and Hamitabat Power Plants, and taking into the insurance policy of some other plants. Thus, attention is took to the risk factor in the cost analysis of electric power generation systems. As a result, it is concluded that joining the risk factor to the calculations of the generation cost in the study of power generation expansion planning doesn't cause a high increase on the cost. Income provided in this way is used in many cases in power systems. XIV T.C füKSfKÖ?lfcl* _.--?