Sanayi doğal gaz tesisatlarında kullanılan malzemeler ve tesisat dizaynı açısından diğer sistemlerle karşılaştırılması
The Materials used in industrial natural gas installations and comparison with other systems according to installations design
  1. Tez No: 104284
  2. Yazar: BEHÇET BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
I ÖZET İnceleme, İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde kurulu bulunan Birkan Tekstil A.Ş. doğal gaz dağıtım hatları ve LPG yedekleme sistemi üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, ülkemizde yeni enerji kaynaklarının başında gelen doğal gazın, sanayide kullanılması durumunda tesisatı ve tesisatta kullanılan malzemelerin özelliklerinin incelenmesidir. Bunun için doğal gazın fabrikaya gelene kadar geçtiği yollar ve fabrika içi dağıtım hatlarının dizayn ve tesisi göz önüne alınmıştır. Ayrıca incelenen fabrikaya doğal gaz henüz gelmemiş olup, fabrika yetkilileri doğal gaz gelene kadar tesisi devreye alabilmek için, LPG yedekleme sistemi kurmuşlardır. LPG yedekleme sitemi, doğal gaz geldikten sonra yedek sistem olarak kullanılacaktır. Bu yedek sistem sayesinde fabrika, doğal gaz kesintilerine karşı korunacak ve doğal gazı kesintili tarifeden kullanma imkanı sağlanacaktır. Bu çalışmada, incelenen fabrikanın doğal gaz hattı için gerekli olan ve kullanılan malzemelerin özellikleri, standartları ve doğal gaz tesisatı için uyulması gereken güvenlik tedbirleri ile ülkemizde yeni tanınmaya başlanan doğal gazın genel özelliklerinden geniş olarak bahsedilmiştir. Doğal gaz, diğer yakıtlarla karşılaşanldığmda pek çok yönden diğer yakıtlardan üstün olduğu görülmüştür. Bunun neticesinde doğal gazın ulaştığı bölgelerdeki sanayi tesisleri, mevcut sistemlerini doğal gaza dönüştürmektedirler. Güvenlik şartlarına uyulduğu sürece, doğal gaz ülkemiz için mükemmel bir alternatif yakıt olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was made on the LPG backup (reserve) system and the natural gas distribution lines in Birkan Textile Inc., Organize Sanayi Bölgesi, İnegöl. The purpose of this study is that of inspecting nature of the installation and specifications of the materials used in the installation of natural gas which is one of the new and most outstanding energy sources used in Türkiye, in case of disposition to industrial consumption. Therefore, it was paid attention to nature of roads from which natural gas passed through the factory and to design and installation of inside factory distribution lines. In addition, be advised that natural gas has not been arrieved yet at the factory and that factory authorities set up a LPG backup system in order to put the installation into operation until natural gas delivery. LPG reserve system will be used as a spare system when natural gas delivered. By means of this system, the factory will be prevented against natural gas interruption and it will ensure them to consumpt under reduced price. In this study, it was told about the spesifications and the standardizations of materials required for and used in natural gas lines and safety measures required to follow for natural gas installation as well as general features of natural gas recently introduced in Türkiye. It was realized that natural gas is superior than others in most aspects when compared to other fuels. Consequentially, industrial facilities locating in areas admitting natural gas convert their present systems into natural gas system. We sure that natural gas, unless unobedience to safety measures, will be an excellent alternative for country.