Doğal gaz konut ve sanayi iç tesisatının bilgisayarla projelendirilmesi
By using computer programme designing of natural gas installation of building and industry systems
- Tez No: 21975
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN F. GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET. Günlük yaşantımıza girme durumundaki doğal gaz olayını bina giriş regülatöründen, gaz cihazına kadar olan kısmında ele alıp, gerekli boyutlandırmanın nasıl yapılacağını bir bilgisayar programı şeklinde sonuçlandıran bu incelemede ilk olarak, konu giriş bölümünde ana hatlarıyla ortaya konmuştur. 2. bölümde boru çapı tayinine geçmeden önce daha sonraki kısımlarda kullanılacak olan genel tarif ve kavramlara yer verilmiştir. üçüncü bölümde ise bilgisayar programına taban oluşturan binalardaki ve sanayideki boru çapı tayini hesap algoritması adım adım sunulurken 4. bölümde daha önceki bölümlerde anlatılanların ışığında yazılan bilgisayar programının herbir menusu ve sub-menusu gördüğü işlevler ile tanıtılmaya çalışılmıştır. 5, bölümde de sözkonusu bilgisayar programı örnek bir bina üzerinde uygulanmaya çalışılmış ve akabinde program çıktıları sunulmuştur. 6. ve son bölümde bilgisayar programının source kodu açıklayıcı notlar ile verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
BY USING COHPUTER PROGRAKME, DESIGKIHG OF NATURAl. GAS IHSTALLATIOH OF BUZLDIHG AKO IHDUSTRY SYSTEHS SUNNARY Natural gas, ae defined herein, is a naturally occurring mixture of hydrocarbon and nonhydrocarbon g a ses found in porous formations beneath -the earth's surface, often in associa-tion with crude petroleum, The principal constituent of most natural gases is methane. Minör const.it.uent. are heavier hydrocarbons and certain nonhydrocarbons gases such as lt^f COgr HgS and He, Oxygen and argon ma y be present amount are usually very small. Some natura! gases contain majör proportions of saturated hydrocarbons heavier than methane. A few are devoid heavier hydrocarbons, and many contain significant quantities of öne ör more of the nonhydrocarbons roentioned above. The natural gas of commerce supplied to fuel gas markets, usually contains from 8O to 95 per cent methane and lesser amounts of ethane and propane. tfost of remainder is nitrogen. As an indicat-ion of the general coroposition of natural gas from some of -the majör gas fields in the worldwide and a few of t,he smaller fields in various part. of t-he count-ry, Table I presented, Our main subject. piping refers t.o pipe, tubing, and appliance connecvtors, -toget-her vit.h necessary fit-t-ings, joint-s, and valves, vhich convey gas froro the out-let. side of t.he met-er set, assembly ör t-he out-let. of t.he service regülatör