Kiriş rijitliğinin değişmesinin perde ve çerçevelerinin kat kesme kuvvetlerine etkisi
- Tez No: 104326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Perdeli - Çerçeveli Sistemler, Boşluklu Perdeli - - Çerçeveli Sistemler, Kat Kesme Kuvveti Bina yüksekliği arttıkça yatay yüklerden oluşan tesirleri karşılamak için genellikle Perde adı verilen yapı elemanlarının kullanılması zorunlu olmaktadır. Bu çalışmada Perdeli - Çerçeveli* Sistemini yoksa Boşluklu Perdeli - Çerçeveli Sistemini uygun bir çözüm olacağı araştırılmıştır. Ayrıca konut ve işyeri tipi 6, 8, 10, 12 Katlı Yapılarda kiriş ve bağ kirişi boyutlarının değişmesiyle perde ve kolonlara düşen kat kesme kuvvetinin değişimi araştırılmıştır. Yapıların dinamik analizi“SAP 90”paket programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : Shear - wall Frame System, Emptiness Shear - wall Frame System, Floor Shear Force In lofty buildings, it is generally a necessity to use bearing elements, called shear - walls in order to meet influences resulting from horizontal loads. In this work, whether Shear-walls Frame System was suitable or Emptiness Shear-walls Frame System was suitable has been resarched. In addition to, in housbuildings and piazzas such as 6, 8,10, 12 floor constructions, with the changes of Beams dimensionals and connecting dimensionals, Floor Shear Forces changes which occurs in Shear- wall and Column has been researched. Constructions dynamic analysis has been calculated by“SAP 90”packet program. XI