Orta ölçekli işletmelerde kalite ve kalite güvence sistemleri
An Examination about quality and quality assurance systems in middle-size firms
  1. Tez No: 104327
  2. Yazar: ÖZEN ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Çağımızda üretim, üretilen mamulün pazarlanması, pazar payının artırılması ve korunmasında firmaların kalite güvenilirlikleri öncelikli bir rol oynamaktadır. İşletmelerin üretimini daha ekonomik ve daha kaliteli olarak yapabilmeleri, ürünü müşterilere zamanında ve aksatmadan sunabilmeleri ancak Kalite Sistemini kurmaları ile mümkün olmaktadır. Kaliteli ürüne rastlantılarla değil ancak sistemli çalışmalar ile ulaşabilmektedir. ISO 9000 Kalite Standartlarının uygulamasının en temel nedeni de budur. Bu çalışmanın konusu olan“KOBİ'lerde kalite güvence sistemleri”bu amaca yöneliktir. Bu konu işlenirken firmaların ISO 9000 belgelendirilme süreçleri ve bu süreçte yaşanılan sorunlar anket çalışması yapılarak incelenmiştir. '.V
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN EXAMINATION ABOUT QUALITY AND QUAIJTY ASSURANCE SYSTEMS İN MİDDLE-SİZE FIRMS Production in our age, quality assurance of firms have firstly priority in marketting of production, increasing and protecting of marketting area. Only, by means of construction of quality system, firms productions could be done more economic and more quality, and also products could be offered to customers at the time without any problem. By means of sistematic works, we can meet with qualified products, not with chance. Application of ISO 9000 Standarts are basic cause of this. For this aim, 'Quality Assurance Systems of KOBI' topic has been examined. While this topic was examining, firms ISO 9000 certification processes and theirs problems in this processes have been examined by doing inquiry works. v?