ISO 9000 ve belgelendirme sürecinin araştırılması
Being researched of ISO 9000 and certification process
- Tez No: 79252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Anahtar Kelimeler: . ISO 9000. Kalite yönetimi. Kalite güvencesi. Kalite sistemi. Belgelendirme XI, . ISO 9000. Quality management. Quality assurance. Quality system. Certification
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
ÖZET ISO 9000Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Standardları üretim ve hizmet sektörlerinde kalite yönetimi, kalite güvencesi ve kalite sistemlerinin belgelendirilmesi için oluşturulmuştur. Herbir işletmenin kalite güvence sistemi diğerinden farklıdır ve işletmeye özgü bir yapıya sahiptir. Kalite yönetimi, kalite güvencesi, kalite kontrol, kalite sistemi ve kalite tetkiki kavramları işletmeler açısından önemlidir. Bir işletmenin performansındaki temel etken ürün ve hizmetlerinin kalitesidir. ISO 9000 standardları ürün ve hizmette müşterinin kalite gereksinimlerini her aşamada karşılamayı hedefler. Bu hedefle, ürün kalitesini değil, sistemin kalitesini esas alır. ISO 9000 standardları, kalite sistemi gerekliliklerinin asgari standardıdır. Endüstriyel işletmeler için kalite konusunda ulaşılmak istenen ana hedef, toplam kalite yönetimi olmalıdır. ISO 9000 standardlarına uygun bir kalite güvence sistemi kurmak ve geliştirerek işletmek, toplam kalite yönetimi hedefine ulaşmada önemli bir adımdır. ISO 9000 kalite güvence sistemi kurma ve belgelendirme sürecinin aşamaları, sıralanmaları değişmekle birlikte şunlardır: 1. üst yönetimin kararım açıklaması, 2. danışman ve belgelendirme kuruluşlarının seçimi, 3. insan kaynaklarının planlanması ve eğitimi, 4. mevcut durumun değerlendirilmesi ve iş süreçlerinini analizi, 5.iyileştirme planının hazırlanması ve dokümantasyonun tanımlanması, 6. sistemin dokümantasyonu, dokümantasyonun onayı ve yayınlanması, 7. kuruluş içi kalite tetkiki, 8. belgelendirme kuruluşu ön tetkiki ve belgelendirme tetkiki, 9. belgelendirme sonrası sürekli iyileştirme ve geliştirme. Kalite sistemi dokümantasyonu işletmenin güncel uygulamalarım yansıtır. ISO 9000 kalite güvence sistemi kurma ve belgelendirme sürecinde uygulanacak altın kural, sistemi olabildiğince basit kurmak ve özlü bir şekilde dökümante etmektir. Kaynaklan kısıtlı küçük ve orta ölçekli yan sanayi işletmeleri, kalite ile ilgili faaliyetler konusunda finansal ve teknik yönlerden desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISO 9000 Quality Management and Quality Assurance Standards are established for quality management, quality assurance and certification of quality systems at manufacturing and service sectors. Quality assurance system of each firm is different another one and has a structure belongs to the firm. Quality management, quality assurance, quality control, quality system and quality audit concepts are important for firms. The basic factor on the performance of a firm is the quality of its products and services. ISO 9000 standards aim to satisfy customer's quality requirements for products and services at every stage. By that aim, they base on the quality of the system, not the quality of the product. ISO 9000 standards are the minimum level of quality system requirements. The main target is reached concerning quality for industrial firms must be total quality management. To establish and to apply by improving a quality assurance system according to ISO 9000 standards is an important step reaching to total quality management target. The stages of establishing and certification of ISO 9000 quality assurance system, their rows are changeable, are the following: 1. to be announced of the top management's decision, 2. to be choosed of consultant and certification firms, 3. to be planned and trained of the human resources, 4. to be evaluated of existing situation and to be analyzed of work processes, 5. to be prepared of the improvement plan and to be identified of the documentation, 6. to be documented of the system, approval and issue of the documentation, 7. internal quality audit, 8. pre-audit of the certification firm and certification audit, 9. continuous improvement and development after certification. The quality system documentation demonstrates up-to-date applications of the firms. The golden rule will be applyed during establishing and certification of ISO 9000 quality assurance system process is establishing the system as possible as simply and documenting it abridgedly. The small and middle scaled subsidiary industry firms have limited resources must be supported for the activities concerning quality financially and technically.