Kilis keçisi oğlaklarında değişik vücut ölçüleri bakımından büyüme eğrileri
The Growth curves for some body measurements in Kilis goat kids
- Tez No: 104351
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kilis Keçisi Oğlaklarında Değişik Vücut ölçüleri Bakımından Büyüme Eğrileri Ebru KUZU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Ânabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayhan ELÎÇİN Bu çalışmada Kilis keçisi oğlaklarında doğumdan itibaren 6 aylık yaşa kadarki olan dönemde canlı ağırlık, cidago yüksekliği, göğüs derinliği, kürekler arkası göğüs genişliği vücut uzunluğu ve göğüs çevresi ölçümlerine ait veriler kullanılarak büyüme eğrilerinin çizilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla üzerinde durulan özellikler için 24 baş oğlakta doğumdan itibaren 10 haftalık yaşa kadar birer hafta, 10 haftalık yaştan 16 haftalık yaşa kadar ikişer hafta ve 16 haftalık yaştan 6 aylık yaşa kadar da birer aylık arayla ölçümler yapılmıştır. Üzerinde durulan özellikler için, etkili olabileceği düşünülen, cinsiyet, doğum tipi, ve ana yaşı gibi makro çevre faktörlerine göre standardizasyon yapılmıştır. Daha sonra, canlı ağırlık ve vücut ölçülerinin zamana göre değişimini belirleyebilmek amacıyla monomoleküler büyüme modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Kilis keçisi oğlaklarında canlı ağırlık ve değişik vücut ölçülerindeki değişimleri tanımlamak için monomoleküler fonksiyonun iyi bir model olduğunu göstermiştir. 2001, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Vücut ölçüleri, Canlı ağırlık, Büyüme eğrisi, Linear ve Monomoleküler modeller
Özet (Çeviri)
Master Thesis The Growth Curves for Some Body Measurements in Kilis goat kids Ebru KUZU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ayhan ELiÇİN In this study, it was aimed that the estimating of growth curves for live weight, height at withers, chest depth, the width of chest behind the shoulders, body lenght and heart girth from birth to six month age in Kilis Goat kids. In order to observe the data for these measurements, the observations were taken from the goats periodically as one each week for ten weeks age, two each weeks for between 10-16 weeks age and one each month for between 16 weeks and 6 monts ages. Before executing statistical analysis, data (collected as stated above) were standardized with respect to some macro environmental factors such as sex, birth type, mother age and year. And then for the determining of the variation for the weight and some body measurments, monomolecular model (which is nonlinear growth curves family) was used and growth curves were estimated with respect to this model. The results showed that the monomolecular function is a suitable model for identification of variations in live weight and several body measurements of Kilis goat kids. 2001, 44 pages KEY WORDS: Body measurements, Live weight, Growth curve, Linear and Monomolecular models.