Kilis keçisi oğlaklarında doğumda, 3 ve 6 aylık yaşta vücut ölçüleri arasındaki ilişkilerin kanonik korelasyon metodu ile araştırılması
Investigation of the relationships among body measurements at birth, 3 and 6 months age with canonical correlation method in kids of Kilis goats
  1. Tez No: 104539
  2. Yazar: İLKAY BARITCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi KİLİS KEÇİSİ OĞLAKLARINDA DOĞUMDA, 3 VE 6 AYLIK YAŞTA VÜCUT ÖLÇÜLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN KANONİK KORELASYON METODU İLE ARAŞTIRILMASI İLKAY BAR1TCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayhan ELİÇİN Hu çalışmada, Kilis ve çevresinden satın alınarak Ankara Üniversitesi Ziraat l-'akültcsi Zootekni Kürsüsü deneme ağıllarında yetiştirilen Kilis keçisi oğlaklarına ait doğum, 3 ve 6 aylık yaşta vücut ölçüleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Vücut ölçüleri; yükseklik, genişlik, uzunluk ve çevre ölçüleri olmak üzere dört gruba ayrılmış, aralarındaki ilişkiler kanonik korelasyon analizi ile açıklanmıştır. Araştırma sonucunda, üç dönemde de en büyük kanonik korelasyon genişlik ve çevre setleri arasında bulunmuştur. Kanonik korelasyonlar; doğumda r=0,864, 3 aylık yaşta r=0,887, 6 aylık yaşta r=0,955 olarak hesaplanmıştır. Vücut ölçüleri setlerinde, dönemler arası yapılan analizlerde doğum-üç ay ve üç ay- altı ay arası korelasyonlar büyük bulunmuştur. Doğum ve üç ay arası analizlerde, yükseklik ve çevre ölçüleri en büyük korelasyona sahiptir (0,737-0,745). Üç ve altı ay arası yapılan analizlerde, bütün özellikler için korelasyonlar 0,86'dan büyük ve genişlik seti için korelasyon 0,927 olarak çok yüksek ve istatistik önemli değerler bulunmuştur. 2001, 41 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kilis keçisi, Oğlak, Kanonik Korelasyon, Vücut Ölçüleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIPS AMONG BODY MEASUREMENTS AT BIRTH, 3 AND 6 MONTHS OF AGE WITH CANONICAL CORRELATION METHOD IN KIDS OF KILIS GOATS. İlkay BARITCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ayhan ELİÇÎN In this study, the relationships among body measurements at birth, 3rd and 6th months were investigated in Kilis kids, which were sold from Kilis and raised in the University of Ankara, Faculty of Agriculture's farm. Body measurements were separated into four groups as; length, width, periphery, height and their relationships were explained with canonical correlation analysis. As a result, the best set of all period is found among width and environs sets. The canonical correlations were calculated at birth (r=0.864), 3rd months of age (r=0.887) and 6th months of age (r=0.955). In body measurements sets, canonical correlation among birth-three months and three months-six months were found high at analysis among periods. At three months-six months analysis, measurements of height and circumference has the highest canonical correlation (0.737-0.745), At three months-six months analysis, canonical correlations for all traits was bigger than 0.86 and for measurements of width; very high (0.927) and statistically significant. 2001,41 pages KEY WORDS: Kilis Goats, Kids, Canonical Correlation, Body Measurements.