Kitosana-dayalı hidrojellerin bazı biyotıp uygulamalarının incelenmesi
Investigation of some biomedical applications of chitosan based hydrogels
- Tez No: 104350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi KİTOSANA-DAYALI HİDROJELLERİN BAZI BÎYOTIP UYGULAMALARININ ÎNCELENMESİ Serap DURKUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Y. Murat ELÇİN Bu çalışmada, hidrojel yapısındaki kitosan 1(1 ->4) bağlı 2-amino-2-deoksi-fi-D- glukopiranoz] mikrokürelerin bazı potansiyel biyoüp uygulamaları ele alındı. İlk olarak, mikrokürelerin çap dağılımı, yüzey morfolojisi ve su tutuculuğu gibi fiziksel özellikleri belirlenip, İR spektral incelemeleri yapıldı. İkinci bölümde, glukoz oksidaz enzimi (GOx; E.C. 1.1.3.4) çeşitli tipteki kitosan mikrokürelerde immobilize edilip, immobilize GOx'm özellikleri serbest formuyla karşılaştırmalı olarak incelendi. Üçüncü bölümde, GOx içeren kitosan mikrokürelerin insulin pompası olarak uygulanabilirliği araştırıldı. Sonuçlar, fizyolojik pH (7,4) ile enzünatik dönüşümün gerçekleştiği pH (4,0-4,5) arasında, mikrokürelerin şişme-büzülme özelliği göstererek kısmen glukoza-tepkili insulin salımı yaptıklarını ortaya koydu. In vivo deneylerden oluşan son bölümde ise, kitosan mikrokürelerin rat epigastrik groin fasyasmda gösterdikleri doku uyumu ve biyobozunma davranışlan iki ve altı aylık periyodlarda takip edildi. 2001, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kitosan mikroküre, hidrojel, diyabet, insulin pompası, modüle salım, glukoz oksidaz, immobilizasyon, biyouyum, biyobozunma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis INVESTIGATION OF SOME BIOMEDICAL APPLICATIONS OF CHITOSAN-BASED HYDROGELS Serap DURKUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor Assoc. Prof. Dr. Y. Murat ELÇÎN In this study, some of the potential biomedical applications of chitosan [(l-*4) linked 2- amino-2-deoxy-p-D-glucopyranose] microspheres having hydrogel properties were evaluated. Initially, the physical characteristics, i.e. diameter range, surface morphology and water uptake, of the microspheres were determined; IR spectral analysis were performed. In the second part, glucose oxidase enzyme (GOx; E.C. 1.1.3.4) was immobilized within several types of chitosan microspheres, and then the characteristics of immobilized GOx was compared with its native form. In the third part, the applicability of GOx containing chitosan microspheres as an insulin pump was searched. Results revealed that, the microspheres made a partially glucose-responsive insulin release by demonstrating a swelling-shrinking behaviour between the physiological pH (7,4) and the enzymatic transformation pH (4,0-4,5). In the last part containing the in vivo experiments, the tissue compatibility and biodegradation characteristics of chitosan microspheres were followed up in the epigastric groin fascia of rats for periods of two and six months. 2001, 75 pages KEY WORDS: Chitosan microsphere, hydrogel, diabetes, insulin pump, modulated release, glucose oxidase, immobilization, biocompatibility, biogegradability.