Üçüncü nesil mobil iletişim sistemleri konusunda yapılan çalşmaların incelenmesi
Investigation of third generation mobile systems
  1. Tez No: 104375
  2. Yazar: KÜRŞAD ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜÇÜNCÜ NESİL MOBİL İLETİŞİM SİSTEMLERİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN İNCELENMESİ Kürşad ERDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Bu çalışmada, geliştirilmekte olan üçüncü nesil mobil iletişim sistemleri, bu sistemlerin tasarımındaki teorik ve teknolojik temeller, mobil terminal ile baz istasyonu arasındaki haberleşmeyi sağlayan Genişbandlı Kod Bölüşmeli Çoklu Erişim Sisteminin çalışma prensipleri incelenmiştir. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Başkanlığında çalışmaları yürütülen bu yeni teknoloji, mobil terminal aracılığı ile yüksek hızda veri transfer edilmesini mümkün hale getirmektedir. Ses iletişimine ek olarak, mobil çoklu ortamlı uygulamalar, video ve görüntü iletimi yapılabilecektir. Tüm dünyayı kapsaması hedeflenen üçüncü nesil mobil iletişim sistemlerinde bu amaçla uydulardan faydalanılacaktır. Mevcut mobil iletişim sistemleri ile uyum içinde çalışması planlanan bu yeni teknoloji ile devre anahtarlamalı sistemlerden paket anahtarlamalı sistemlere geçilecektir. Paket veri iletimi sayesinde 2 Mbps hızına ulaşılması beklenilen üçüncü nesil mobil iletişim sistemlerinin, paket veri iletim prensipleri, bu amaçla kullanılacak veri taşıma kanallarının yapıları değerlendirilmiştir. 2001, 74 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Üçüncü Nesil Mobil İletişim, Genişbandlı Kod Bölüşmeli Çoklu Erişim, Taşıma Kanalları, Paket Veri İletişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION of THIRD GENERATION MOBILE SYSTEMS Kürşad ERDO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ In this study, the third generation mobile communication which is a developing area in the recent technology, their theoretical and technological backgrounds were presented. The principles of the 'WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access)', which enables the communications between mobile terminals and base stations were also investigated. The corresponding new technology organized by ITU (International Telecommunication Union) makes the data transfer at high bit rates possible via mobile terminals for many applications such as voice transmission, multimedia applications and image transmission. In the third generation mobile communication systems, all of these applications are provided by the satellites to cover all over the world. In order to provide compability between the launching and the present technology, circuit switching systems are to be replaced by the packet switching systems. The principle of packet data communications and the structure of channels for the third generation mobile communication systems aimed to achieve up to 2 Mbps, were also evaluated. 2001, 74 pages KEY WORDS: Third Generation Mobile Communications, Wideband Code Division Multiple Access, Transport Channels, Packet Data Communication u