Heterotrinükleer geçiş metalleri komplekslerinin hazırlanması ve yapılarının incelenmesi
The preparation and investigations of heterotrinucleare transition metal complexes
- Tez No: 104376
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, öncelikle ONNO tipindeki N,N'-bissalisiliden-l,3-diaminopropan sentezlenmiştir. Bu ligand ile homotrinükleer Ni-Ni-Ni, Cu-Cu-Cu, Zn-Zn-Zn, Cd-Cd-Cd gibi çekirdek yapılarına sahip olan ve u köprüsü taşıyan çizgisel yapıda bazı kompleksler hazırlanmıştır. Daha sonra bu üç çekirdekten merkezdeki +2 yüklü çekirdeğin farklı bir metal olabileceği gözlendi ve Ni-Cu-Ni, Ni-Cc-Ni, Ni-Cd-NL Cu-Cd-Cu ve Cu-Mn-Cu gibi çok sayıda heterotrinükleer kompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen bu heterotrinükleer komplekslerin yapılan İR spektroskopisi, TGA analizi, elementel analiz ve X-ışınlan difraksiyonu ile aydınlatılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Schiffbazı, heterotrinükleer kompleks, polinükleer kompleks, TGA
Özet (Çeviri)
In this study, an ONNO type N,N'-bissaIicylidene-l,3 diminopropane Iigand has been synthesized. Previous studies some homotrinuclear complexes of Ni-Ni-Ni, Cu-Cu-Cu, Zn-Zn-Zn, Cd-Cd-Cd nucleus structured and u-bridged linear type complexes have been prepared using this Iigand. In this study realization that the +2 charged central ion of the three ions could be a different ion, has led to the synthesis of many heteronuclear complexes like Ni-Cu-Ni, Ni-Co-Ni, Ni-Cd-Ni, Cu-Cd-Cu and Cu-Mn-Cu. The structures of the heteronuclear complexes were studied using IR spectroscopy, TGA analysis, element analysis and X-ray diffraction.Key Words : Schiff base, heterotrinuclear complexes.polynuclear complexes,TGA