Türkiye'de üretilen alabalık yemlerindeki aflatoksin düzeylerinin tespiti
Determination of aflatoxin level incidence and level in rainbow trout produced in Turkey
- Tez No: 104378
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN ALABALIK YEMLERİNDEKİ AFLATOKSÎN DÜZEYLERİNİN TESPİTİ Tuğrul KAYMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Araştırmada, 2000 yılında Türkiye'deki balık yemi üreten yem fabrikalarından alınan alabalık yemleri aflatoksin Bı, B2, G|, G2 düzeyleri yönünden incelenmiştir. Çalışmada 8 ay boyunca 2'şer aylık periyotlarla Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan alabalık yemi üreten tüm yem fabrikalarına gidilerek değişik üretim devrelerine ait alabalık yemlerinden numune alınarak Ankara İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü (A.I.K.L.M.) mikotoksin laboratuvannda immünoaffıniti kolon yöntemiyle (IAK) yüksek performanslı sıvı kromatografîsi (high performance liquid chromotography-HPLC-) yöntemiyle alınan alabalık yemleri analiz edilmiştir. Sonuçlar dönemsel farklılıklara göre de değerlendirilmiştir. Analiz edilen 59 adet yem numunesinden 29'unda (%49,1) 0,48-3,46 ppb düzeylerinde toplam aflatoksin (B1+B2 +Gı +G2) bulunmuştur. Ancak pozitif örneklerden hiçbiri ülkemiz aflatoksin limitlerini aşmamıştır. Ayrıca çalışmada, alabalık yeminin aflatoksinleri oluşturan Aspergillus flams için uygun bir vasat olup olmadığım tespit etmek amacıyla da bir deneme yapılmıştır. Alabalık yemi örneği yeterli ölçüde nemlendirildikten sonra Aspergillus parasiticus NRRL 2999 susu ile aşılanmış ve 28 "C'de 20 gün inkübasyondan sonra aflatoksin yönünden analiz edilmiştir. Bu denemenin sonucunda, alabalık yemlerinde Aspergillus parasiticus' un gelişebildiği ve toksin oluşturabildiği tespit edilmiştir. 2001, 34 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Aflatoksin, Alabalık, Yem, HPLC Analiz Yöntemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Determination of Aflatoxin Level Incidence and Level in Reinbow Traut Feed Produced in Turkey Tuğrul KAYMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Aquaculture Supervisor : Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this study, rainbow trout feeds obtained from feed factories in Turkey in 2000 were analyzed and the levels of aflatoxin B 1, B2, G 1, G2 were determined. In the study, all the factories producing rainbow trout feeds in various regions of Turkey were visited four times during 8 months. The samples taken from those factories in different production seasons were analyzed by using the immunoaffinity column and the high performance liquid chromatography methods in the Directory of Ankara Provincial Control Laboratory, mycotoxin laboratory department. The results were evaluated on the basis of seasonal differences. Total aflatoxin (B1+B2 +Gı +G2) levels were found to be 0.48 - 3.46 ppb in 29 (49.1%) out of 59 feed samples analysed. None of the positive samples exceeded the permitable limits of aflatoxin in Turkey. Inh addition, a study was carried out in order to find whether rainbow trout fish feed is a good medium for the Aspergillus flaws which constitutes the aflatoxins. Sufficiently moistured, the samples were inoculated by Aspergillus parasiticus NRRL 2999 strain, after incubated for 20 day under 28 C, aflatoxin analyse of those samples were made. The result indicated that the rainbow trout feed was a suitable medium in which Aspergillus flaws could develop and form toxin. KEY WORDS : Aflatoxins, Rainbow Traut, Fish meal, HPLC Analysis Methods. 11