Doğu Karadeniz Bölgesindeki alabalık kuluçkahanelerinde ve yavru alabalıklarda bazı viral etkenlerin araştırılması
İnvestigation of some viral pathogens in trout hatcheries and juveniles in Eastern Black Sea Region
- Tez No: 506770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HASIRCIOĞLU, PROF. DR. OYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Viral Hemorajik Septisemi (VHS), İnfeksiyöz Pankreatik Nekrozis (İPN), İnfeksiyöz Hematopoetik Nekrozis (İHN) ve Epizootik Hematopoetik Nekrozis (EHN), Türkiye'de ve Dünya'da alabalıkların en önemli viral hastaklıkları olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesindeki alabalık kuluçkahanelerinde ve yavru alabalıklarda VHS, İPN, İHN, EHN viruslarının varlığı araştırıldı. Bu amaçla, 2014-2016 yılları arasında Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane ve Bayburt illerinde bulunan 20 alabalık çiftliğinde üretilen 3 farklı alabalık türünden (Gökkuşağı alabalığı Oncorhynchus mykiss, Karadeniz alabalığı Salmo trutta labrax ve Kaynak alabalığı Salvelinus fontinalis) toplam 2100 adet balık örneği temin edildi. Toplanan balıklardan elde edilen doku örnekleri PZR/RT-PZR yöntemi ile bu viral ajanlar yönünden test edildiler. Bu moleküler tarama sonucunda, RZR/RT-PZR pozitif bulunan örneklerden BF-2 (Bluegill fry) ve EPC (Epithelioma papulosum cyprini ) hücre kültürü hatlarına inokulasyon yapıldı. Çalışma sonucunda; örneklenen 20 alabalık işletmesinin hiçbirinde VHSV, İHNV, EHNV nükleik asidi tespit edilemezken, 10 işletmede IPNV genom varlığı belirlendi. IPNV nükleik asidi pozitif doku örneklerinin BF-2 ve EPC hücre kültürlerinde 2 kez pasajlanması sonucunda, ekilen bütün numunelerin hepsinden BF-2 hücre hatlarında IPN virus izolasyonu gerçekleştirildi. Fakat, EPC hücre hatlarından sadece 5 adedinde etken izole edilebildi. Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılan kültür alabalıklarında IPNV enfeksiyon varlığının ortaya konulduğu bu çalışmada, RT-PZR test sonuçları ile BF-2 hücre hattı izolasyon sonuçları arasında uyum olduğu belirlendi. Ayrıca IPNV izolasyon çalışmalarında, BF-2 hücre hattının EPC hattından daha duyarlı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Viral Hemorrhagic Septicemia (VHS), Infectious Haematopoietic Necrosis (IHN), Infectious Pancreatic Necrosis (IPN), Epizootic Haematopoietic Necrosis (EHN) are accepted as a most important diseases of trouts both in the World and Turkey. In this study, the presence of VHS, IPN, IHN, EHN viruses in trout hatcheries and juveniles in Eastern Black Sea Region was investigated. For this purpose, between the years of 2014-2016, total of 2100 fish samples from 3 diffrerent fish species (Rainbow Trout Oncorhynchus mykiss, Black Sea Trout Salmo trutta labrax, and Brook trout Salvelinus fontinalis) in 20 trout farms in Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane and Bayburt provinces were obtained. Tissue samples from collected fish samples were tested by PCR/RT-PCR for this viral agents. Samples determined as positive by RT-PCR/PCR were inoculated into BF-2 (Bluegill fry) and EPC (Epithelioma papulosum cyprini ) cell culture lines. As a result of this survey, IPNV was detected in 10 of 20 trout farms while the other viral agents were not detected in any of the farms. After tissue samples determined as positive by RT-PCR/PCR were passaged 2 times in BF-2 and EPC cell lines, IPN virus isolation was realized from all samples in BF-2 cell lines. But, IPN virus was isolated from only 5 samples in EPC cell line. İn this study that IPNV infection in trout farms in Eastern Black Sea Region was revealed, it was detected to be harmonious between the results of RT-PCR test and cell culture isolation. However, The BF-2 cell line was found to be more susceptible than the EPC cell line.