Sütun kültürü ile kıvırcık yapraklı salata (lactuca sativa L. var crispa) yetiştiriciliğinde dikim yoğunluğunun bitki gelişimi, verim ve kalite üzerine etkileri
The Effect of planting density on plant development yield and quality of cutting lettuce (lactuca sativa L.var. crispa) in vertical culture
  1. Tez No: 104403
  2. Yazar: ERKAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜTUN KÜLTÜRÜ ÎLE KIVIRCIK YAPRAKLI SALATA (Lactuca sativa L. var crispa) YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKİM YOĞUNULUĞUNUN BİTKİ GELİŞİMİ, VERİM VE KALİTE ÜZERİNE ETKİLERİ Erkan EREN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Koksal DEMİR Üye: Prof. Dr. Atila GÜNAY Üye: Prof. Dr. Şebnem ELLİALTIOĞLU Bu çalışma sütun kültüründe kıvırcık yapraklı salata {Lactuca sativa L. var. crispa) yetiştiriciliğinde dikim yoğunluğunun bitki gelişimi, verim ve kalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada bitki ağırlığı (g/bitki), bitki taç yüksekliği (cm), bitki taç genişliği (cm), gövde çapı (cm), yaprak sayısı (adet) ve toplam kuru madde değerleri belirlenmiş olup bunların yanında şekil bozukluğu, tat ve yaprak duruşu gibi kalitatif değerler de tespit edilmiştir. Denemede bitkisel materyal olarak Arapsaçı kıvırcık salata çeşidi, agregat olarak ise perlit+atık mantar kompostunun 1:1 oranındaki karışımı kullanılmıştır. Üretimde çapı 0.25 m, iç yüzeyi siyah, dış yüzeyi parlak beyaz renkte ve her biri 20 u. olan toplam 40 \ı kalınlığa sahip PE plastik sütunlar kullanılmıştır. Deneme sonucunda topraksız tarım tekniklerinden sütun kültürüyle kıvırcık salata üretiminin yapılabilirliği ortaya çıkarılmış ve birim alandan elde edilen verim miktarı önemli düzeyde artırılmıştır. Deneme sonucunda dikim yoğunluğunun, bitki ağırlığı dışında üzerinde durulan kalitatif ve kantitatif özellikler üzerine, istatistiksel olarak bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Aynı zamanda sütunlardaki katların da, bitkilerin kalitatif karakterleri ve kuru maddeleri üzerine bir etkisi görülmemiştir. Buna rağmen, katların bitki ağırlığı, bitki taç yüksekliği, bitki taç genişliği ve gövde çapı üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur 2001, 57 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kıvırcık salata (Lactuca sativa L. var crispa), topraksız tanm,sütun kültürü, örtü altı, katı ortam, solüsyon, dikim yoğunluğu, verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF PLANTING DENSITY ON PLANT DEVELOPMENT YIELD AND QUALITY OF CUTTING LETTUCE (Lactuca sativa L. var. crispa) IN VERTICAL CULTURE Erkan EREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Doç. Dr. Koksal DEMİR This study was carried out in the greenhouses located in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara to investigate the effects of planting density of crispy lettuce [Lactuca sativa L. var. crispa) grown in vertical culture on plant growth, yield and quality. In the study, in addition to the values for plant weight (g/plant), plant height (cm), plant width (cm), stem diameter (cm), number of leaves and total dry matter, some qualitative characters such as misshapeness, taste and leaf stand were determined. Arapsaçı, the crispy lettuce cultivar, was used as the plant material and as the aggregate, perlite and mushroom compost waste was used in the rate of 1:1. Peolyethylene plastic columns used in the study were black in the inside and bright white on the outside and had the diameter of 2.5 m, thickness of 40 u, 20 u each. As the result of the study, using vertical culture, production of crispy lettuce was proven feasible and yield per unit area was increased significantly. Neither plant density nor the levels on the columns had any effects on the quantitative and qualitative characters studied. However, the effects of levels on the columns significantly affected the plant weight, height, width and the stem diameter of the cultivar. 2001, 57 pages KEYWORDS: Crispy lettuce, soilless agriculture, vertical culture, protected cultivation, aggregate, solution, planting density, yield