Farklı yonca çeşitlerinin agrobacterium tumefaciens'e karşı olan duyarlılıklarının in vitro kültürde belirlenmesi
In vitro assesment of the susceptibility of different alfalfa cutivars to agrobacterium tumefaciens
- Tez No: 104411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI YONCA ÇEŞİTLERİNİN Agrobacterium tumefaciens ' e KARŞI OLAN DUYARLILIKLARININ IN VITRO KÜLTÜRDE BELİRLENMESİ Gülsüm SÖYLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Sebahattin ÖZCAN Bu araştırmada yonca {MecUcago sativa) bitkisinin Bilensoy, Bitlis, Elçi, 5683/MiraL Fortress, Kayseri, Mesa-Sirsa, Nıtro, Peru ve Verco çeşitlerine ait farklı organ eksplantlannın Agrobacterium tumefaciens 'e karşı duyarlılıklarının in vitro şartlarda belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvan'nda 2000-2001 yıllarında yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan A281 ve A136NC A. tumefaciens hatları önce tütün yaprak diskleri üzerinde test edilmiş olup, her iki bakteri hattı da tümör oluşturmuştur. Yonca çeşitlerinin kotiledon, hipokotil, kök ve yaprak eksplantlannın A. tumefaciens A281 ve A136NC yabani hatlarına olan hassasiyetinin araştırıldığı denemelerde, bakterinin tümör oluşturma yeteneği çeşit ve eksplanta göre farklılık göstermiştir. A281 bakteri hattı ile inoküle edildiğinde en yüksek tümör oluşturan eksplant oranını kotiledon eksplantında % 90,01 ile Bitlis çeşidi, kök eksplantında % 46,67 ile 5683/Miral çeşidi, hipokotil eksplantında % 83,34 ile Mesa-Sirsa çeşidi, yaprak eksplantında ise % 90,01 ile Elçi çeşidi vermiştir. A136NC bakteri hattı ile inoküle edildiğinde ise en yüksek tümör oluşturan eksplant oranını kotiledon eksplantında % 63,34 ile Nitro çeşidi kök eksplantında % 66,67 ile 5683/Miral çeşidi, hipokotil eksplantında % 83,34 ile Fortress çeşidi, yaprak eksplantında ise % 86,67 ile 5683/Miral çeşidinden elde edilmiştir. A281 bakteri hattında en yüksek ortalama tümör iriliğini 2.23 mm ile Fortress çeşidi, kök eksplantında 2.76 mm ile Bilensoy çeşidi, hipokotil eksplantında 3.96 mm ile Peru çeşidi, yaprak eksplantında 2.17 mm ile Kayseri çeşidi vermiştir. A136NC hattında ise en yüksek tümör iriliğini kotiledon eksplantında 1.88 mm ile Kayseri çeşidi, kök eksplantında 2.14 mm ile Verco çeşidi, hipokotil eksplantında 3.24 mm ile Elçi çeşidi, yaprak eksplantında ise 1.63 mm ile Nitro çeşidi üretmiştir. Yme A281 bakteri hattı ile inoküle edildiğinde en yüksek ortalama tümör ağırlığmı 150 mg ile Bitlis çeşidi, kök eksplantında 40 mg ile Elçi çeşidi, hipokotil eksplantında 300 mg ile Bitlis çeşidi, yaprak eksplantında 230 mg ile Mesa-Sirsa ve Nîtro çeşitleri vermiştir. A136NC hattında ise en yüksek tümör ağırlığını kotiledon eksplantında 70 mg ile Bilensoy çeşidi, kök eksplantında 30 mg ile Bitlis, Kayseri ve Verco çeşitleri, hipokotil eksplantında 110 mg ile Elçi çeşidi, yaprak eksplantında ise 90 mg ile Nitro çeşidi oluşturmuştur. 2W)\,45 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yonca, Agrobacterium tumefaciens, tümör oluşumu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master thesis IN VITRO ASSESMENT OF THE SUSCEPTIBILITY OF DIFFERENT ALFALFA CULTTVERS TO Agrobacterium tumefaciens Gülsüm SÖYLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Sebahattin ÖZCAN In this thesis, the studies related to the susceptibilitiy of different organ explants of alfalfa (Medicago sativa) cultivars, Bilensoy, Bitlis, Elçi, 5683/Miral, Fortress, Kayseri, Mesa-Sirsa, Nitro, Peru and Verco to A. tumefaciens have been carried out at the Biotechnology Laboratory of Field Crops Department, Agricultural Faculty, Ankara Universiy in 2000-2001. A. tumefaciens strains A281 and A136NC used in the experiments were first tested with tobacco leaf disks and both strains produced tumors. In the experiments, the susceptibility of cotyledon, hypocotyl, root and leaf explants of alfalfa to A. tumefaciens, showed differences according to cultivars and explants. When the explants were inoculated with A281 strain, the highest ranges of tumor formation are obtained from Bitlis cultivar with % 90,01 on cotyledon explant, 5683/Miral cultivar with % 46,67 on root explant, Mesa-Sirsa cultivar with % 83,34 on hypocotyl explant, Elçi cultivar with % 83,34 on leaf explant. When the explants were inoculated with A136NC strain, the highest ranges of tumor formation are acchived from Nitro cultivar with % 63,34 on cotyledon explant, 5683/Miral cultivar with % 66,67 on root explant, Fortress cultivar with % 83,34 on hypocotyl explant and 5683/Miral cultivar with % 86,67 on leaf explant. In A281 strain, the highest ratios of tumor diameter are obtained from Fortress cultivar with 2.23 mm on cotyledon explant, Bilensoy cultivar with 2.76 mm on root explant, Peru cultivar with 3.96 mm on hypocotyl explant and Kayseri cultivar with 2. 17 mm on leaf explant. In A136NC strain, the highest ratios of tumor diameter are found in Kayseri cultivar with 1.88 mm for cotyledon explant, Verco cultivar with 2.14 mm for root explant, Elçi cultivar with 3.24 for hypocotyledon explant and Nitro cultivar with 1.63 mm for leaf explant. In A281 strain, the highest ratios of tumor weight are resulted from Bitlis cultivar with 150 mg on cotyledon explant, Elçi cultivar with 40 mg on root explant, Bitlis cultivar with 300 mg on hypocotyl explant, Mesa-Sirsa and Nitro cultivars with 230 mg on leaf explant. In A136NC strain, the highest ratios of tumor weight are obtained from Bilensoy cultivar with 70 mg on cotyledon explant, Bitlis, Kayseri and Verco cultivars with 30 mg on root explant, Elçi cultivar with 1 10 mg for hypocotyl explant and Nitro cultivar with 90 mg on leaf explant. 2001, 45 pages KEY WORDS : Alfalfa, Agrobacterium tumefaciens, tumor formation