Niflumik asit'in sulu ortamda çinko ve kadmiyum iyonları varlığında α ve β siklodekstrinler ile oluşturduğu komplekslerin voltametrik tekniklerle incelenmesi
Investigation of complexes formed by niflumic acid with α and β cyclodextrins in the presence of zinc and cadmium ions in aqueous media by voltammetric techniques
- Tez No: 557695
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, çinko(II) ve kadmiyum(II) metal iyonları varlığında ve yokluğunda, α-siklodekstrin (α-SD) ve β-siklodekstrin (β-SD) ile niflumik asidin etkileşimleri Britton-Robinson Tamponunnda (BRT) pH 7' de voltametrik olarak incelenmiştir. Çalışma beş aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada niflumik asitin voltametrik davranışı, pH 2-12 aralığında asılı civa damla elektrotta, Dönüşümlü Voltametri (DV) ve Kare Dalga Voltametrisi (KDV) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulardan, niflumik asitin pik akımı ve pik potansiyelinin pH 'ya bağlı olarak değiştiği ve en uygun frekans, potansiyel aralığı ve puls yüksekliği gözlemlenmiştir. Niflumik asidin voltametrik davranışı için en uygun pH, frekans ve puls yüksekliği belirlenmiştir. Voltametrik çalışmaların ikinci aşamasında, niflumik asitin BRT çözeltisinde (pH 7), α-SD ve β-SD varlığında kaydedilen KDV voltamogramlarından elde edilen akım değişim verilerinden NFA-α SD ve NFA-β SD komplekslerinin, oluşum sabitleri ve kompleks stokiyometrileri belirlenmiştir. Voltametrik çalışmaların üçüncü aşamasında, niflumik asitin BRT çözeltisinde (pH 7), Zn(II) ve Cd(II) iyonları varlığında kaydedilen KDV voltamogramlarından Zn(II) ve Cd(II)-niflumikasit komplekslerinin oluşum sabitleri ve kompleks stokiyometrileri pik potansiyelleri değişiminden belirlenmiştir. Dördüncü aşamada Zn(II) ve Cd(II)-niflumik asit komplekslerinin varlığında ortama α-SD eklendiğinde voltametrik davranışı incelenmiş ve yapının pik akımındaki oluşum sabiti ve kompleks stokiyometrisi belirlenmiştir. Beşinci aşamada Zn(II) ve Cd(II)-niflumik asit komplekslerinin varlığında ortama β-SD eklendiğinde voltametrik davranışı incelenmiş ve yapının pik akımındaki değişimlerden oluşum sabiti ve kompleks stokiyometrisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of niflumic acid with α-cyclodextrin (α-SD) and β-cyclodextrin (β-SD) in the presence and absence of zinc (II) and cadmium (II) metal ions in Britton-Robinson Buffer (BRT) pH 7 voltametrically. The study consists of five stages. In the first step, the voltammetric behavior of niflumic acid was investigated in mercury drop electrodes suspended in pH 2-12 range by using Alternating Voltammetry (CV) and Square Wave Voltammetry (SWV). According to the findings, peak current and peak potential of niflumic acid vary depending on pH and optimum frequency, potential range and pulse height were observed. Optimum pH, frequency and pulse height were determined for voltammetric behavior of niflumic acid. In the second stage of voltammetric studies, formation constants and complex stoichiometries of NFA-α SD and NFA-β SD complexes were determined from current change data obtained from SWV voltamograms recorded in the presence of α-SD and β-SD in BRT solution of niflumic acid (pH 7). In the third stage of voltammetric studies, formation constants and complex stoichiometries of SWV voltamograms of Zn (II) and Cd (II) -niflumic acid complexes determined in the presence of Zn (II) and Cd (II) ions in BRT solution of niflumic acid were determined from the change of peak potentials. In the fourth stage, when α-SD was added to the medium in the presence of Zn (II) and Cd (II) -niflumic acid complexes, the voltammetric behavior was investigated and the formation constant and complex stoichiometry in the peak flow of the structure were determined. In the fifth step, when β-SD was added to the medium in the presence of Zn (II) and Cd (II) -niflumic acid complexes, the voltammetric behavior was investigated and the formation constant and complex stoichiometry were determined from the changes in the peak flow.