Bayat (Çorum)- Amasya arasında yer alan eosen istiflerinin sedimanter jeolojisi
Sedimentary geology of eocene aged seguences between Bayat (Çorum)-Amasya
  1. Tez No: 104433
  2. Yazar: BERK BESBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAYAT (ÇORUM) -AMASYA ARASINDA YER ALAN EOSEN İSTİFLERİNİN SEDİMANTER JEOLOJİSİ Berk BESBELLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki VAROL Neotetis okyanusunun K kolunun Geç Kretase'de Sakarya kıtası altında yitimiyle Sakarya ve Kırşehir kıtaları arasında biçimlenmeye başlayan Çankırı- Çorum havzası, yayılımı ve içerdiği kalın sedimanter istif nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, havzanın K' inde çökelmiş Eosen yaşlı depolanma sistemlerinin belirlenmesi ve bu sistemlerin senteziyle bölgenin paleocografik ve jeodinamik gelişiminin aydınlatılması amaçlanmıştır. İnceleme alanı B' sında; Bayat, Uğurludağ ve Şeydim dolaylarında İpresiyen döneminde fan delta ve denizaltı yelpaze sistemleri çökelmeye başlamıştır. Bu dönemde inceleme alanı D' sunu oluşturtan Hamamözü, Mecitözü ve Çorum çayı vadisi dolayları ise bir aşınma alanıdır. Erken Lütesiyen'de, havza B' sında fan delta ve denizaltı yelpaze sistemleri Bayat yöresinde K'e, Uğurludağ bölgesinde D' ya gerileyerek gelişimini sürdürmüş, havza D' sunda yaklaşık D- B uzanımlı yüksek alanlarla birbirinden ayrılan alt havzalarda G'e akaçlanan alüvyon yelpaze ve örgülü akarsu sistemleri ve havzayı boyuna akaçlayan menderesli akarsu sistemleri çökelmiştir. Orta Lütesiyen'de deniz geniş bir yaydım kazanmış aynı zamanda Bayat ve Uğurludağ dolaylarında daha sonra K-KD' ya göç eden ve Geç Lütesiyen'de de etkin olan bir volkanik faaliyet başlamıştır. Orta Lütesiyen havzada yapısal değişimlerin de gözlendiği bir dönemdir. Bu dönemde havza kenarları hareketlenmiş ve istifler içerisine Eosen öncesi kayaçlardan türemiş olistolitler yerleşmiş; Uğurludağ dolayında B yönde deniz içerisinde ilerleyen bindirme şelfi parçalamıştır. Geç Lütesiyen sonlarında inceleme alanının büyük bir bölümü yükselerek aşınmaya başlamış, havza GB'sında sığ bir deniz varlığını Oligosen'e kadar korumuştur. İnceleme alanının, Paleosen'de şekillenmeye başlamış bir önülke havzanın aktif K kenarında yer aldığı düşünülmüştür. Bu havzanın D'sunda kapanmanın dahaönce gerçekleştiği, bir fay kıvrım kuşağı Özerinde D-B uzanımlı Hamamözü, Mecitözü ve Çorum çayı vadisi dağlararası alt havzaları ve öneyinde çerçeve önülke havzanın biçimlendiği, havza B' sında ise artık okyanusa! havzadan itibaren bir ön ülke havzanın şekillendiği ileri sürülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Çankırı-Çorum havzası, Eosen, depolanma sistemi, paleocoğrafya, fay-kıvrım kuşağı, önülke havza.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SEDIMENTARY GEOLOGY OF EOCENE AGED SEQUENCES BETWEEN BAYAT (ÇORUM) -AMASYA Berk BESBELLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki VAROL Due to its extension and its thick sedimentary succession, the Çankırı-Çorum basin which started to form between the Sakarya and the Kırşehir continents as a result of the consuming of the northern branch of the Neotethyan ocean beneath the Sakarya continent in the Late Cretaceous period has been considered to be a very important case. The purpose of this study is to define the Eocene aged depositional systems in the northern part of the basin and with the synthesis of these systems, to explain the paleogeographic and geodynamic evaluation of the basin. Fan delta and submarine fan systems started to deposit in the western part of the basin around the Bayat, Uğurludağ and Şeydim region in Ypresiyen period. In this period, areas around the HamamOzii, Mecitözü and Çorum Çayı Valley forming the eastern part of the studied area, were highlands. In Early Lutetian, fan delta and submarine fan systems continued to develop in the western part of the basin, retrograding northward in the Bayat and eastward in the Uğurludağ regions. On the other hand, transverse alluvial fan and braided river systems flowing southwardly and longitudinal meandering river flowing westward ly started to form in the E-W trending subbasins separated from each other by highlands in the eastern part of the basin. In Middle Lutetian, the basin was extensively covered by sea and at the same time a volcanic activity, started to take place around Bayat and Uğurludağ and it later migrated towards NNE and was affective during Late Lutetian as well. In this period, the basin margins were activated by the trailing thrust faults resulted as giant olistolith emplacements in the successions and the shelf was fragmented and migrated westwardly in Uğurludağ region. At the end of Late Lutetian a huge part of the studied area was elevated and began to be eroded, but a shallow marineenvironment was preserved in the southwestern part of the basin till Oligocene period. The studied area is supposed to have been located along the active northern margin of a foreland basin which began to develop during Paleocene. In the eastern part of this basin, it is thought that the closure took place much earlier, on a thrust-fold belt, E-W trending HamamOzfl, Mecitözü and Çorum Çayı Valley intermountain subbasins and its frontal region, a peripheral foreland basin have been formed. On the other hand, in the western part of the basin, a foreland basin started to develop from the remnant oceanic basin. KEY WORDS: Çankırı-Çorum basin, Eocene, depositional system, paleogeography, thrust-fold belt, foreland basin. IV