Öğretmenler arası gruplaşmanın okul kültürüne etkisi
The effect of grouping among teachers on school culture
  1. Tez No: 929251
  2. Yazar: TAYFUN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenler arasında yaşanan gruplaşmaların, öğretmenler arası ilişkilere, öğrenci başarısına ve okul kültürüne olan yansımalarını derinlemesine incelemektir Resmi okullarda görevli olan öğretmenler arasında yaşanan gruplaşmaların nedenlerini belirlemek, gruplaşmadan doğan sorunlara çözüm önerileri getirmek ve öğretmenler arası gruplaşmaların okul kültürüne yönelik olumsuz yansımalarını ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenoloji (olgu bilim) deseni çerçevesinde düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışmanın grubu amaçlı örneklem yöntemi çerçevesinde maksimum çeşitlilik örneklemi tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023/2024 eğitim öğretim yılında Amasya ili Merkez ilçesinde farklı okul düzeylerinde (Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Ortaöğretim) görev yapan farklı branşlardan oluşan 16 öğretmen grubundan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 21 maddelik açık uçlu sorulardan oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılara, kendi uygun oldukları ortamlarda görüşmeler ses kaydı alınarak yapılmış ve görüşme soruları yöneltilmiştir. Katılımcı öğretmenlerin görüşme sorularını içtenlikle cevaplamaları istenmiş, her bir görüşme yaklaşık 35-40 dakika aralığında gerçekleşmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılar, gruplaşma nedenlerini; ortak noktalar / yaşam tarzı, siyasi görüş, cinsiyet farklılıkları, yaş grupları, branş grupları, rekabet / hırs, ve sendika farklılıkları şeklinde sıralamışlardır. Katılımcılar, öğretmenler arasındaki gruplaşmaların okul kültürüne yansımalarını; okul kültürüne olumsuz yansıyacağını, başarıyı düşüreceği, zayıf iletişime sebep olacağı, sağlıklı bir okul kültürü olmayacağı ve rekabetin olumlu yansıyacağı şeklinde sıralamışlardır. Katılımcılar, gruplaşmaların okul kültürü üzerindeki olumsuz yansımalarını azaltmak ya da önlemeye yönelik kimlere sorumluluk düşeceği konusunda ise; okul yönetimine, kurumdaki herkese, okul müdürüne, öğretmenlere ve Milli Eğitim Bakanlığı'na sorumluluk düştüğünü ifade etmişlerdir. Katılımcılar, öğretmenler arası gruplaşmanın olmaması ve okul kültürünün geliştirilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili olarak ise; okul idaresi adil davranmalı, sosyal etkinlikler arttırılmalı, farklılıklara saygılı olunmalı, kariyer ayrımı yapılmamalı, eğitim ve seminerler verilmeli ve okullarda öğretmenler odası harici toplanma alanları olmamalı şeklinde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct an in-depth analysis of the effects of group formations among teachers on teacher relationships, student achievement, and school culture. This study was carried out to identify the reasons behind group formations among teachers working in public schools, propose solutions to the problems arising from these divisions, and reveal the negative impacts of teacher groupings on school culture. The research was conducted using a qualitative research method and was designed within the framework of phenomenology (study of lived experiences). The study group was determined by the maximum diversity sampling technique within the purposeful sampling method.The study group consists of 16 teachers from different branches, working at various educational levels (preschool, primary school, secondary school, and high school) in the central district of Amasya province during the 2023/2024 academic year. A semi-structured interview form consisting of 21 items of open-ended questions was used as the data collection tool in the research. The interviews were conducted in settings chosen by the participants, and audio recordings were taken. Participants were encouraged to answer the questions sincerely, with each interview lasting approximately 35-40 minutes. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the research, participants identified the reasons for teacher groupings as common interests/lifestyle, political views, gender differences, age groups, branch groups, competition/ambition, union differences. Participants also indicated that the impact of these groupings on school culture would be negative, leading to a decrease in overall success, weakening communication, preventing a healthy school culture, positive competition in some cases. Participants asked about who should be responsible for reducing or preventing the negative impacts of groupings on school culture, participants stated that responsibility lies with school management, all staff members, the school principal, teachers, the Ministry of National Education. To prevent teacher groupings and improve school culture, participants suggested fair leadership by school administration, increasing social activities, respecting differences, avoiding career-based discrimination, providing training and seminars, not having gathering areas outside the teachers' lounge in schools.